22. srpna 2012 13:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

BIS: Ruské špiony zajímala dostavba Temelína

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Lidové noviny

PRAHA Agenti ruských zpravodajských služeb se i v loňském roce v České republice zaměřili zejména na ekonomiku a energetiku. Napsala to Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě. Zajímali se údajně hlavně o informace týkající se dostavby jaderné elektrárny Temelín, o zakázku se uchází i česko-ruské konsorcium. Rusko podle BIS také zneužívá velikosti své diplomacie a nutí ČR přijímat agenty jako diplomaty.

Podle BIS převažovala mezi zájmy ruských zpravodajců ekonomická témata, která se ale často překrývala s politickými a obrannými. Hlavní zájem vnímala česká kontrarozvědka v souvislosti s energetikou a ve zprávě zmiňuje tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ruské zpravodajské důstojníky však bylo možno zaznamenat i na různých společenských či networkingových akcích, kde se snažili utužovat staré kontakty a poznávat nové lidi," uvádí BIS.

Ruská federace podle informační služby pokračovala loni v dlouhodobém úsilí udržet značný počet svých důstojníků pod krytím členů ruské diplomatické mise v ČR. Ze zahraničních zpravodajských služeb jsou prý ty ruské nejaktivnější. "Ruská strana nepokrytě zneužívá disproporce mezi velikostí české diplomatické mise v Rusku a ruské v ČR a různými formami politického nátlaku a recipročních opatření nutí ČR přijímat příslušníky rozvědek jako diplomaty," dodává BIS.

Podle českých zpravodajců je zaznamenané množství ruských agentů neodůvodněné a vzájemně nesouměrné. Zmiňují také své znepokojení ohledně kontaktů ruských důstojníků na lidi s kriminální minulostí spojenou s ruskojazyčnými organizovanými strukturami.

Kontrašpionáž se zabývala také komunálními a krajskými samosprávami. Podle ní je místy narušené jejich fungování, čehož údajně využívají ruští agenti k získání informací z oblasti místní politiky a kvůli podpoře obchodních záměrů ruských společností.

Kromě toho se úředníci podle BIS dostávají nestandardními aktivitami, o kterých ví, nebo jsou do nich zapojení také cizinci, do situace, kdy na ně mají agenti kompromitující materiály. "Skutečnost, že ruské zpravodajské služby mají značný přehled o dysfunkčním jednání na úrovni samospráv, je riziková zejména tím, že krajská politika je přirozeným zdrojem kádrů pro vrcholovou politiku a ústřední orgány státní správy," uvádí BIS.

Kromě špionů z Ruska zaznamenala BIS také zájmy agentů z Číny o ekonomické a vědeckotechnické informace. Podle BIS ale čínští důstojníci neznamenají pro Česko riziko a snaží se držet v mezích svého diplomatického krytí.

Snaží se vyhledávat lidi, společnosti a technologie. Přímé riziko podle BIS hrozí případně Čechům při výjezdu do Číny, nebo při kontaktu například s obchodní společností, která je česká, ale zastupuje v pozadí čínský zájem, například investiční operace a nákup technologií.

Na vysoký počet ruských špionů v ČR upozorňuje BIS už řadu let. Důstojníci jsou údajně především v diplomatických funkcích na ruských misích a chrání je diplomatická imunita. Podle české kontrarozvědky si trvale vytvářejí přístupy k zajímavým lidem, kteří působí na různých místech státní správy, například na ministerstvech, v armádních složkách nebo v místních zastupitelstvech.

Lidovky.cz, ČTK