4. ledna 2015 18:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

BIS: V Česku se pohyboval islámský fundamentalista placený ze zahraničí

Budova BIS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova BIS | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA V Česku se údajně objevují případy, kdy islamisté ze zahraničí podporují penězi radikály, nebo se odvádějí finance do arabských zemí. Uvádí to důvodová zpráva k novele o tajných službách, kterou vládě předloží premiér Bohuslav Sobotka a šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang.

Novela se týká větší komunikace BIS s daňovou správou a bankami. Uvádí se v ní také různé případy podezřelých převodů peněz mezi neznámými lidmi. O zprávě informoval server Česká justice.

BIS by podle novely měla mít přístup k bankovním a daňovým účtům klienta či k údajům o telefonních číslech. Podle svého tvrzení není dnes schopná spolupracovat se zahraničními partnerskými službami, protože jim není schopná dodat konkrétní informace. Požadované pravomoce mají například tajné služby v Německu, Itálii, Francii nebo na Slovensku.

Analýza účtů

„Zpravodajská služba se zabývala v České republice pobývající osobou, kterou lze označit za islámského fundamentalistu. Veškeré víceméně pravidelné finanční příjmy této osoby pocházejí z některé z arabských zemí a slouží k financování nákladné náboženské činnosti,“ píše se podle serveru v textu s tím, že se může jednat i obracení na víru. „V souvislosti s prověřováním této osoby existovalo významné podezření, že by finanční příjmy plynoucí ze zahraničí mohly pocházet od rizikového subjektu. Odhalení této činnosti je úzce spojeno s analýzou pohybů finančních transakcí na jeho účtech,“ vysvětluje BIS, proč chce přístup k informacím o účtech konkrétních osob.

Zpravodajci ve zrpávě píší i o islámských organizacích, které působí v Česku. „Opakovaně jsou zjišťovány nesrovnalosti mezi udávanými příjmy a skutečnými výdaji těchto organizací,“ tvrdí BIS a znovu si stěžuje, že nemá přístup k bankovním účtům.

„Prověřování finančních převodů na konkrétních bankovních účtech se již několikrát stalo předmětem spolupráce se zahraničními partnerskými službami. V rámci této spolupráce nebyla partnerská česká zpravodajská služba schopna poskytnout více než velmi obecné informace,“ píše BIS.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz