Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zákaz spolupráce s KSČM? Zastaralé, míní Mladí sociální demokraté

Bohumínské usnesení je zastaralé, míní Mladí sociální demokraté | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohumínské usnesení je zastaralé, míní Mladí sociální demokraté | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Mladí sociální demokraté (MSD) považují takzvané bohumínské usnesení, které ČSSD zakazuje politickou spolupráci například s komunisty, za zastaralé. Strana by o něm měla znovu začít debatu, řekla jejich předsedkyně Lucie Válová.

I když je bohumínské usnesení stále v platnosti, mají sociální demokraté koalice s komunisty například v krajích a obcích.

  • Bohumínské usnesení přijali sociální demokraté na svém sjezdu v roce 1995.
  • „Sjezd schvaluje platnost závěrů hradeckého sjezdu ČSSD o nepřípustnosti spolupráce sociální demokracie s extremistickými politickými stranami. Vylučuje politickou spolupráci se SPR-RSČ, KSČ, MNS, KSČM, LB a SDL,“ stojí v usnesení.

„Nám přijde zastaralé, my ho tak vnímáme,“ řekla ČTK Válová, podle níž řada mladých sociálních demokratů usnesení ani pořádně nezná. „My máme pocit, že se o těch věcech musí mluvit nově,“ míní. „Cítíme potřebu se o tom pobavit, protože mladí lidé nerozumí tomu ‚bohumínu‘, nevědí, co se stalo,“ dodala s tím, že jí trošku vadí, že se „bohumín“ tak často omílá.

S komunisty ale sociální demokraté běžně spolupracují. Porušování usnesení připouští i Válová. „Výklad zákazu spolupráce s KSČM pouze na vládní úrovni z ‚bohumína‘ vůbec nevyplývá,“ napsala na webu ČSSD. Někteří vedoucí činitelé strany přitom tvrdí, že se bohumínské usnesení vztahuje jen na vládní úroveň.

I když se v ČSSD opakovaně uskutečnily pokusy bohumínské usnesení zrušit, nikdy se pro to nenašlo dost hlasů. Válová je ale toho názoru, že si mladá generace může dovolit přistupovat k usnesení nově. „Součástí tohoto přístupu je považování ‚bohumína‘ ze strany Mladých sociálních demokratů za anachronismus, za překonaný pokus snahy ČSSD získat hegemonní postavení na levici v České republice,“ píše.

Dodává ale, že Mladí sociální demokraté zatím neví, jestli zrušení usnesení přímo navrhne na březnovém sjezdu strany.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!