28. září 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Boj taxikářů s magistrátem pokračuje. Na pondělí chystají protestní jízdu letištěm

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Protesty vadí i společnosti Taxi Praha, jež je jedním ze dvou oficiálních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protesty vadí i společnosti Taxi Praha, jež je jedním ze dvou oficiálních... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Sdružení českých taxikářů chystá na pondělí protestní pomalou jízdu okruhem kolem letiště Václava Havla. Stojí to ve výzvě, kterou zaslalo taxikářům. „Jsme nuceni sáhnout k tomuto řešení, neboť nás okrádají nelegální přepravci,“ stojí ve výzvě. Sdružení předpokládá během protestu dopravní kolaps.

Taxikářské sdružení označuje ve výzvě jako hlavní problémy nelegální přepravce jako Uber či Taxify a nečinnost státních orgánů. Ty podle taxikářů „i přes nesčetné urgence, prosby, nátlak, upozorňování neučinily jediný krok k nápravě situace“. Podle taxikářů nečinně přihlíží každodennímu  porušování zákonů a vyhlášek v Praze.

Sdružení českých taxikářů, které je považováno za největší kolektivní taxikářskou organizaci, ve výzvě urguje všechny taxikáře, aby se protestů zúčastnili. Podle vlastních slov sdružení očekává účast i přespolních kolegů. Právě díky zvýšenému počtu účastníků očekávají taxikáři, že protest způsobí dopravní kolaps.

Svezli jsme se se společností Uber a vyzpovídali jejího řidiče.
Uber v Česku působí tři roky, nyní ale pouze v Praze.

Okruh kolem letiště by měl být veden ulicí Lipskou směrem na letiště, poté zpět kolem hotelu Mariot a poté nájezdem před ulicí Evropská zpět na Lipskou.

Taxikáři předpokládají, že kvůli situaci na silnicích bude policie dopravu odklánět. Vyzývají proto své kolegy, aby si cestu na letiště přesto našli. „O případném odklánění dopravy policií budete informováni a pak bude na každém z nás se jakýmkoliv způsobem (jsme taxikáři, tak si poradíme) k letišti dostat,“ píše se ve výzvě.

Výzva taxikářům k protestům 2.10. 2017.

Výzva taxikářům k protestům 2.10. 2017.

Protest by se měl nést v poklidném duchu, kolona by měla jet patnáctikilometrovou rychlostí, řidiči jsou nabádáni, aby z vozů nevystupovali a poklidně protestovali.

Taxikáři ve výzvě požadují radikální řešení poté, co vypršelo ultimátum, které dali pražské primátorce Adrianě Krnáčové na to, aby začala situaci spojenou s provozováním služeb jako Uber řešit. Taxikáři na pražském letišti už dříve v září opakovaně napadali řidiče těchto služeb, kteří je podle nich provozují nelegálně, když nemusí dodržovat stejné regulace jako klasické taxislužby.

  • 14Diskuse
Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz