Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

„Bojím se o fotky svých dětí“

Česko

profilové fotky

Fenomén Facebook stagnuje - Lidé si na síti více hlídají soukromí, v práci mají přístup blokovaný

Lidé si stále více stěžují na Facebook, kterému ze začátku důvěřovali. České odborníky na zneužívání dat přijedou školit experti z centrály americké společnosti.

PRAHA Mladá matka Jana Kymlová si sociální síť Facebook podle svých slov přímo zamilovala. Během mateřské se pro ni stala důležitým pojítkem s vnějším světem a přáteli. Co jí ale dlouho dělalo hlavně radost, ji jednoho dne začalo děsit. Uvědomila si, že nemá jistotu, kdo všechno uvidí obrázky jejích dětí, které si na svůj profil pravidelně dávala. A to i když si na facebookovou stránku pouští jen známé.

„Od té doby, co zmizela Anička Janatková, se začaly na internetu objevovat informace o nedostatečné bezpečnosti Facebooku. Pokud nemám stoprocentní jistotu, raději fotky stáhnu,“ popisuje svoji zkušenost paní Kymlová.

Její obava není přehnaná. Právě zneužívání fotografií je jedním z největších rizik této sociální sítě a stále více si to uvědomují i Češi, kteří se Facebooku dřív důvěřivě otevírali. Dnes má stránka v Česku 2,8 milionu aktivních uživatelů a v tuzemsku se stala druhou nejnavštěvovanější. Pomsta na Facebooku „Nedá se spolehnout na to, že fotky zmizí úplně. Už proto, že si je někdo mohl zkopírovat a paměť internetu je nekonečná. S tím se musí zacházet opravdu opatrně,“ říká Pavel Vichtera, koordinátor Národního centra bezpečnějšího internetu. Právě jeho agentura řeší případy zneužití soukromých dat, na stole jich měla už stovku.

Podle Vichtery se na centrum nejčastěji obracejí učitelé se žádostmi o zrušení falešných nebo pomlouvačných profilů, pak následují dospívající, kteří jsou na webu šikanovaní. Ukázkovým českým příkladem zneužití fotografií jsou msty mezi bývalými partnery.

Soud je na Facebook krátký Čeští koordinátoři v případě stížnosti kontaktují zástupce společnosti Facebook v Irsku. Ti stížnosti vyhodnocují a následně problematické profily ruší. „Spolupráce je nad očekávání dobrá. Chystá se k nám na návštěvu představitel Facebooku, aby nás ještě podrobněji zaškolil,“ říká Vichtera. Facebook na žádosti z Česka podle něj zrušil 22 falešných profilů.

Přestože se kvůli Facebooku lidé obracejí i na policii, žádný případ související se sociálními sítěmi k českým soudům zatím nedoputoval. V domovské zemi, tedy USA, už ale Facebook před soudem stál.

Například ochrany soukromí se týkala hromadná žaloba uživatelů. Podle nich Facebook sledoval a publikoval údaje o tom, co si pronajímali či kupovali v e-shopech konkrétních firem. Spor skončil dohodou o vyrovnání,“ popisuje Eva Fialová z Ústavu práva a technologií na Masarykově univerzitě v Brně.

Pokud by však chtěli americké vlastníky žalovat Češi, pravděpodobně by se zadostiučinění nedočkali. „Pravděpodobnost, že rozhodnutí českého soudu o náhradě škody bude v USA vykonáno, není příliš vysoká,“ vysvětluje Fialová. O tom, že si Češi stále více uvědomují rizika sociálních sítí, svědčí i opakované nominace pro Facebook na anticenu Big Brother Awards, která se uděluje za slídilství v soukromí lidí.

SPOLEČNOST V SÍTI

Na Facebooku je v současnosti zaregistrováno více než půl miliardy uživatelských profilů, každý eviduje průměrně 130 přátel V Česku se počet uživatelů Facebooku a obdobných komunitních sítí meziročně zvýšil o 12 procent na 78 procent zdejší internetové populace. Na Facebooku jsou už téměř tři miliony lidí.

Lidé používají sociální sítě, jako například Facebook, především pro komunikaci s přáteli a pro zábavu.

Podle říjnového průzkumu prosurfují nejvíce času na sociálních sítích Rusové, následovaní Izraelci a Turky. Průměrně stráví každý uživatel na Facebooku 55 minut denně.

Přes výraznou oblibu komunitních portálů existuje stále větší skupina uživatelů, která se bojí zneužití zveřejněných dat a odmítá si je vůbec založit.

Přibývá i případů, kdy lidí přestávají být aktivní, zpětně mažou své profily či odstraňují fotky svých dětí a nejbližších.

„Nedá se spolehnout na to, že fotky zmizí úplně. Už proto, že si je někdo mohl zkopírovat a paměť internetu je nekonečná.“

„Se žádostmi o zrušení falešných nebo pomlouvačných profilů nejčastěji přicházejí učitelé.“

Autor: