Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Bojovník proti kouření má posily

Česko

Zakáže nová sněmovna kouření v restauracích? Do tábora odpůrců cigaret přibyli noví poslanci

PRAHA Po celé republice včera probíhaly osvětové akce v rámci Světového dne bez tabáku. Aktivisté proti kouření se přitom s nadějí dívají, jak si dosavadní poslanci balí kufry. Ty, kteří od roku 2006 nezpřísnili kouření v restauracích, nahradí noví.

Někteří zásadní odpůrci zákazů kouření se do nové sněmovny přitom nedostali. Třeba Zdeněk Lhota z ODS. Ten svůj nesouhlas s omezováním kouření v restauracích vysvětloval respektem k právu majitelů restaurací rozhodovat o svém vlastnictví. „Opravdu si někdo myslí, že cesta biče v tomto směru nám přinese opravdové řešení?“ ptal se řečnicky Lhota.

Ve sněmovně nově není ani Václav Snopek z KSČM, který neúspěšně navrhoval, aby se znovu smělo kouřit v některých vlacích.

Z poslanecké lavice zmizí i Jozef Kochan z ODS, který navrhl variantu, jež nakonec prošla. Tedy ať si provozovatel restaurace sám rozhodne, jestli bude jeho restaurace kuřácká. Jeho jediná povinnost je vchod do restaurace označit.

Proti přísnější regulaci kouření v restauracích byl i bývalý předseda ODS Mirek Topolánek. Ze sněmovny odchází i další poslanci, kteří hlasovali pro mírnou úpravu kouření v restauracích, ovšem další zůstávají. Na druhé straně bojovníkovi proti kouření na veřejných místech Borisi Šťastnému přibylo několik posil. Mezi nimi Josef Novotný (za VV), který vzbudil pozornost před pěti lety. Jako tehdejší starosta Bystřice pod Pernštejnem prosadil zákaz kouření ve všech budovách, které patřily městu. Včetně koupaliště a restaurací, které jsou v budovách města. „Kouření se podle mě stává nemorální, nesociální a zdravotně nepřijatelnou vášní, která by neměla navíc ještě obtěžovat okolí,“ prohlásil tehdy Novotný.

Další posilou může být pro Šťastného Jan Florián (ODS), který se mezi poslance dostal nečekaně z posledního místa kandidátky pražské ODS. Ten byl několik let Šťastného poslaneckým asistentem.

Kouření v restauracích a snahy o jeho omezení jsou ve sněmovně evergreenem. Jestli se i v tomto volebním období pokusí předložit nový přísnější návrh, bude podle Šťastného záležet na postoji poslanců. „Za pokus to stojí jen tehdy, pokud bude naděje na 101 hlasů poslanců, aby bylo případně možné přehlasovat veto prezidenta. Velmi záleží i na postoji ministerstva zdravotnictví a vlády,“ řekl LN Šťastný.

Nová verze takzvaného protikuřáckého zákona začne platit v červenci. Na restauracích budou muset být cedulky, jestli se v nich kouří. Navíc se znovu bude smět kouřit na zastávkách a peronech, kromě zastřešených míst.

***

ČR KOUŘÍ MÉNĚ NEŽ EU

* Češi a Češky kouří podprůměrně. Stejně jako na Slovensku u nás holduje cigaretám zhruba 26 procent lidí. Průměr zemí Evropské unie je o trochu vyšší -29 procent lidí.

* Jak dál vyplývá z průzkumu Eurobarometr, největší podíl kuřáků z celé unie mají v Řecku. Tabák tam užívá 42 procent lidí.

Následují Bulharsko (38 %) a Maďarsko (38 %). Na opačném konci žebříčku skončili Švédové (16 %) a Finové (21 %).

* Proti průměru EU je u nás menší podíl kuřaček mezi ženami. V ČR cigarety kouří 19 % žen, průměr je 25 % žen.

Světová zdravotnická organizace varuje, že kuřaček ve světě přibývá, zaměřují se na ně totiž reklamy.

* K zákazu kouření v restauracích se chystá přistoupit i Řecko, ve kterém kouří nejvíc lidí.

Podle lékařů, kteří se zabývají odvykáním kouření, by 70 procent kuřáků chtělo se svým zlozvykem skoncovat.

Autor: