25. září 2017 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Johnson v Praze jednal se Zaorálkem. Zaručil práva občanů EU po brexitu

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (vpravo) a britský ministr... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (vpravo) a britský ministr... | foto: ČTK

PRAHA Britský ministr zahraničí Boris Johnson v pondělí v Praze ujistil, že Británie i po svém odchodu z Evropské unie zajistí zachování práv evropských občanů na svém území. Londýn také bude nadále spojencem Evropy v oblasti obrany, uvedl po jednání se svým českým protějškem Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

Šéf české diplomacie zopakoval, že udržení práv českých občanů v Británii je pro ČR priorita, Praha má zájem i na zachování vysokého objemu vzájemného obchodu.

Johnson navštívil Prahu po pátečním projevu britské premiérky Theresy Mayové, která ve Florencii přednesla svou představu, jak by měly být upraveny vztahy mezi Británií a EU po brexitu. Johnson uvedl, že chce postoje Mayové vysvětlovat i v dalších evropských metropolích, Česko bylo prvním státem, kam přijel. Podle něj to ukazuje na blízký vztah obou zemí.

„Zaprvé, mluvili jsme o občanech. Velmi si vážíme přínosu 45.000 českých občanů ve Spojeném království. Jejich práva budou chráněna a respektována tak dlouho, dokud si to budou přát. A budou garantována britskými soudy,“ řekl Johnson. Zopakoval také vyjádření Mayové, že Londýn dostojí finančním závazkům vůči EU po dobu, než bude jednoznačně stanoveno uspořádání budoucích vztahů. Potvrdil také závazek pokračovat v obranné spolupráci.

Diplomatický ping-pong

Johnson vyjádřil naději, že zveřejněné stanovisko britské vlády pomůže posunout kupředu vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem o vzájemných vztazích, aby se mohly zaměřit na budoucí uspořádání. „Míč je nyní na vaší straně hřiště, uvidíme, jak se nám vrátí. Chceme vybudovat hluboké a zvláštní partnerství s našimi partnery v EU,“ řekl.

Zaorálek uvítal, že Johnson přijel do Prahy upřesnit výroky Mayové. Česko podle něj má zájem na tom, aby se podařilo dohodu o brexitu uzavřít tak, aby byla výhodná pro obě strany. „My máme velký zájem na tom, aby zůstal neomezený proud zboží mezi Českou republikou a Velkou Británií, protože Británie je čtvrtý největší exportní partner České republiky,“ řekl. Zdůraznil ale zároveň, že Praha stojí za společným vyjednávacím týmem EU.

„Souhlasím s tím, že proces vyjednávání vyžaduje určitý pozitivní přístup a tvořivost, jak říkala paní premiérka (Mayová). Zároveň my říkáme, že je potřeba se soustředit na klíčová témata a postupovat v nich dopředu,“ řekl Zaorálek.

Český ministr také podotkl, že svému protějšku věnoval sadu míčků na stolní tenis jménem Malý Boris. Podle něj to je výraz skutečnosti, že Británie hraje s EU ve věci brexitu diplomatický pingpong a že Johnson nyní bude mít možnost trénovat. Johnson to označil za „britský žert“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz