Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boromejky uspěly s žalobou na vydání parcel. Má přes ně vést část R35

Česko

  10:51
HRADEC KRÁLOVÉ - Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského získá tři parcely v Oboře, místní části Chomutic na Jičínsku, které ji v rámci restitucí odmítl vydat Státní pozemkový úřad. Ve čtvrtek o tom na základě žaloby, kterou podala kongregace, rozhodl Krajský soud v Hradci Králové.

Ilustrační foto foto:  Petr Kozlík, MAFRA

Pozemkový úřad parcely nevydal, protože přes ně má vést plánovaná silnice R35 z Hradce Králové do Jičína.

PETRÁČEK: Muslimky jako boromejky

Právní zástupce boromejek Stanislav Hykyš u soudu řekl, že je kongregace připravená zřídit kvůli výstavbě silnice věcné břemeno a v budoucnu nehodlá stavbě bránit. Uvedl také, že ostatní pozemky v lokalitě Státní pozemkový úřad boromejkám již vydal.

Právní zástupkyně Státního pozemkového úřadu Dagmar Čevelová dnes u soudu namítala, že předmětné pozemky nelze vydat, protože jsou dotčené veřejně prospěšnou stavbou. Navrhované zřízení věcného břemene podle pozemkového úřadu nepřipadá v úvahu.

Také Římskokatolická farnost v Hradci Králové - Pouchově ve čtvrtek uspěla u hradeckého krajského soudu s žalobou podanou na Státní pozemkový úřad. Ten jí ze stejného důvodu jako Boromejkám odmítl vydat pozemek na kraji Hradce Králové. V tomto případě šlo o silnici II/308. 

Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun za majetek, který nemůže být vydán, neboť již dnes není v majetku státu. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím, zákon tedy znamená i odluku církve od státu.

 

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat