Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Bouře kolem energetiky

Česko

Vláda v pátek obdrží tzv. Pačesovu zprávu. Její obsah dráždí Stranu zelených

PRAHA Jaderná energie musí být podle premiéra Mirka Topolánka jedním z alternativních scénářů energetické koncepce státu do roku 2050. Premiér to prohlásil tři dny před tím, než do jeho kabinetu dorazí první doporučení možností budoucího rozvoje české energetiky, které vypracovala devitičlenná komise odborníků pod vedením předsedy Akademie věd ČR Václava Pačese.

Podle vyjádření Pačese nebude první zpráva pro vládu obsahovat konkrétní řešení budoucího energetického vývoje ani roli jaderné energetiky. „Zatím to budou pouze doporučení navrhující okamžité uvolnění procesu posouzení vlivu všech plánovaných energetických koncepcí na životní prostředí,“ zopakoval včera Pačes LN svůj dřívější výrok v Českém rozhlase.

I takto obecně formulovaný závěr však znepokojuje ministra životního prostředí a šéfa zelených Martina Bursíka, který podrobil Pačesovy mediální výroky kritice. „Zpráva komise ještě není zdaleka hotová. Je proto předčasné mluvit o tom, co v ní bude,“ uvedl Bursík. On sám ale v pondělí prohlásil, že pakliže by současná Topolánkova vláda měla rozhodnout o výstavbě nových jaderných zdrojů, Strana zelených by z ní vystoupila. Pačes připustil, že rozruch kolem první zprávy jeho komise je předčasný. Otázka možné dostavby Temelína podle něho není na pořadu dne. „Komise nebude v žádném případě nyní doporučovat dostavbu Temelína,“ podotkl Pačes.

Situaci včera v průběhu návštěvy jaderné elektrárny v Dukovanech zklidňoval i Topolánek. Prohlásil, že nehrozí změny v programovém prohlášení vlády, které zakazuje výstavbu jakýchkoli dalších jaderných zdrojů. Žádné kroky v oblasti jaderné energetiky proto podle něho kabinet činit nebude, protože k tomu nemá mandát. „Bez jádra to nepůjde“ Zpráva Pačesovy komise projde podle premiéra nezávislou oponenturou, během níž vláda navrhne práce na úpravě energetické koncepce. Podle Topolánka existují i další varianty než rozvoj jaderné energetiky. Jedná se například o dovoz elektrické energie, prolomení limitů těžby v severních Čechách nebo zvýšení závislosti státu na dovozu plynu. „Pokud ale chceme zmenšit problémy se životním prostředím a problémy s dovozem, bez jádra to nepůjde,“ dodal Topolánek.

***

Pačesova zpráva určí směr energetiky

Devítičlenná komise vedená předsedou Akademie věd ČR Václavem Pačesem dostala v lednu 2007 za úkol přezkoumat minulé energetické koncepce Česka. Má doporučit vládě další postup zejména s ohledem na snižování energetické náročnosti, omezení rizika při zásobování ČR energiemi a snižování emisí.

Graf

Dvě třetiny elektřiny v ČR jsou stále z uhlí

jaderné elektrárny 30,87 %

uhelné elektrárny 62,02 %

vodní elektrárny 3,02 %

přečerpávací vodní elektrárny 0,83 %

paroplynové a plynové elektrárny 2,11 %

ostatní obnovitelné zdroje 1,15 %

Většina elektřiny stále pochází z elektráren spalujících uhlí. Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany se starají o 30 procent produkce. Obnovitelné zdroje se na výrobě elektřiny podílejí jenom 4,17 %. Z toho vodní elektrárny vyrábí 72,49 %, elektrárny na biomasu 20,78 % a na bioplyn pět procent. Větrné elektrárny vyrobí 1,4 % ekologické elektřiny a o zbylých 0,34 % výroby se dělí tuhé komunální odpady, fotovoltaické systémy a kapalná biopaliva.

Jaderná energie musí být jedním z alternativních scénářů energetické koncepce státu do roku 2050, prohlásil včera při návštěvě jaderné elektrárny v Dukovanech premiér Mirek Topolánek. Tato vláda podle něj ale ve věci jaderné energetiky nebude dělat nevratné kroky.

Zdroj: MPO (údaje za rok 2006)/Foto ČTK - Luboš Pavlíček/JL

Autor: