Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kuchtová chce kvůli Pačesově komisi koaliční schůzku

Dnešní Otázky Václava Moravce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dnešní Otázky Václava Moravce | foto: Lidové noviny

PRAHA Místopředsedkyně Strany zelených Dana Kuchtová navrhne kvůli práci takzvané Pačesovy komise setkání koaličních partnerů. Kuchtová komisi vytýká zejména špatnou metodiku práce a zveřejnění dílčích výsledků bez oponentních posudků. Kuchtová to řekla v dnešním pořadu Otázky Václava Moravce. Podle ministra obchodu a průmyslu Martina Římana (ODS) Zelení svým postojem k práci komise porušují koaliční smlouvu.

Komise měla podle Kuchtové mapovat energetické potřeby a navrhnout řešení. "Ale byly představeny dílčí výsledky bez oponentních výzkumů. Přitom dohoda byla taková, že každá část energetiky bude mít svoji analýzu a oponenturu," řekla v pořadu.

Není to korektní
Podle Římana však Zelení stále uhýbají před svojí zodpovědností a vymýšlejí si stále nové podmínky. "Ta komise pracovala rok, aniž by někdo řekl, že pracuje špatně a dva dny před výsledky to zpochybní. Není to korektní způsob práce," řekl ministr.

Pokud by podle něj útoky na práci komise ustaly, je schopen do konce roku předložit novou energetickou koncepci ČR, současná platí od roku 2004. "Jestliže ale bude stále zpochybňována komise, pak by ten termín mohl být také zpochybněn," dodal.

Podle Římana je postoj Zelených porušením koaliční smlouvy.

Uvozovky dolníMohl by být zpochybněn i termín předložení nové energetické koncepce ČR.Uvozovky horní

"Jestliže Zelení chtějí tímto způsobem bourat a ničit vše, je na místě dále diskutovat, jak pokračovat dál v koalici," dodal.

Nezávislá odborná komise v pátek doporučila vládě, aby otevřela a umožnila posuzovat všechny typy energie. Z reakcí politiků plyne, že zprávu chápou jako doporučení k většímu využití jaderné energie. I přesto, že z dokumentu vypadlo výslovné doporučení nastartovat schvalovací procesy EIA. Premiér

Mirek Topolánek však zdůraznil, že komise neměla za úkol řešit, zda má stát vsadit na jadernou energetiku. "Neznám nezávislou komisi, která by řekla něco jiného, než, že budeme muset," uvedl.
Premiér chce, aby začala diskuse o dostavbě jaderných zdrojů. Chtěl by, aby se rozběhla správní jednání, která nejsou nezvratitelná. Konečné rozhodnutí zřejmě jeho vláda nepřijme kvůli koaliční dohodě, ve které si koalice výstavbu jaderných bloků zakázala.

Zelení vítají alternativní zdroje
V materiálech Pačesovy komise vítají Zelení podle Kuchtové například problematiku alternativních zdrojů energie, otázku úspor a i větší napojení ČR evropských energetických sítí. "Nemáme problém ani podporovat konkurenceschopnost, ale otázka je co si pod tím představit," uvedla Kuchtová.

Člen nezávislé energetické komise a někdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý v dnešním pořadu České televize vyzval zelené, aby informovali veřejnost, že energetická politika země bez jaderných elektráren bude mnohem dražší a země se zároveň stane z tohoto pohledu více zranitelnější. Jaderná energetika se ukazuje podle něj jako nejlevnější varianta.

Pro jadernou energii?Nejvíce Češi, nejméně Kypr
Podle ve čtvrtek zveřejněných výsledků nového průzkumu Eurobarometr jsou Češi společně s Litevci největšími příznivci využívání jaderné energie z obyvatel všech 27 států Evropské unie. Zcela či spíše pro jadernou energii jsou v Česku a Litvě téměř dvě třetiny lidí. V unii jako celku je to v průměru asi 44 procent.
Na opačném konci pomyslného žebříčku podle výsledků výzkumu, který se uskutečnil počátkem roku mezi zhruba 27.000 lidmi "sedmadvacítky", figurují Kypr a Rakousko. V ostrovním státě má jaderná energie podporu pouhých sedmi procent občanů, v Rakousku 14 procent.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...