8. července 2015 11:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bouřící obloha. V noci uhodilo nad Českem přes 51 tisíc blesků

Mohutná noční bouřka nad Chebem, v popředí kostel sv. Mikuláše a sv. Václava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mohutná noční bouřka nad Chebem, v popředí kostel sv. Mikuláše a sv. Václava | foto: MAFRA

Při bouřlivém večeru a noci z úterý na středu uhodilo nad územím České republiky přes 51 tisíc blesků. Nejvíce - až 400 blesků za minutu - se vyskytlo před půlnocí. Zaznamenaly to meteorologické přístroje, údaje na svém webu poskytl Český hydrometeorologický ústav.

Silnou bouři vyvolaly vysoké teploty, které v České republice panovaly po několik dní, a následná studená fronta. Bouřky přecházely přes území republiky od úterního večera do středečního rána, na řadě míst přinesly komplikace (více čtěte ZDE). 

Podle informací serveru iDnes.cz neznají meteorologové přesná čísla výskytu blesků při každé bouřce, není tak možné určit, zda uplynulá noc byla co do počtu blesků rekordní. 

„Předtím byly několik dní teploty nad třicet stupňů, takže země byla hodně prohřátá a nakumulovala se spousta energie. Studená fronta, která přecházela včera v noci, působila jako spouštěcí mechanismus. Na ní vzniklo mnoho velmi intenzivních bouřek,“ popsal Petr Pešice z Ústavu fyziky a atmosféry Akademie věd ČR. 

Intenzita bouřky způsobila také velké množství blesků, během července se obvykle jejich počet pohybuje mezi 130 tisíc až 150 tisíc za celý měsíc. 

Bouřky s sebou přinesly i velké množství srážek, nejvíce - 42 mm - jich spadlo na Karlovarsku. 

Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.