Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Bouřky poničily plachty na domech zasažených tornádem, opět do nich napršelo

V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pokračovalo 26. července 2021 odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo i silná bouřka předešlého víkendu. Na snímku místní sokolovna, která nyní slouží jako sklad humanitární pomoci. foto: ČTK

V obcích zasažených tornádem má stále spousta domů na střechách natažené jen provizorní plachty. Při bouřce, která přišla v noci na dnešek, tak museli na jihovýchodě Moravy několikrát vyjíždět hasiči a pomáhat s vyléváním vody z plachet. I tak ale do domů zničených bouří znovu zateklo.
  16:43

Od nedělní půl deváté večer do dnešních šesti hodin ráno zasahovali jihomoravští hasiči v souvislosti s počasím u 103 událostí. Nejvíce vyjížděli v Brně a jeho okolí, nejčastěji odstraňovali stromy, v 21 případech odčerpávali vodu.

„Události přibývaly rychle především do půlnoci, poté se tempo zpomalilo. Hasiči zasahovali také v obcích postižených tornádem,“ řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Jen během noci na dnešek museli hasiči spravovat plachty a vylévat z nich vodu asi u dvaceti domů. V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku bouře přímo poškodila provizorní zaplachtování střech.

Silná bouřka vytopila v Mikulčicích na Hodonínsku pobočku pečovatelské služby Špitálek (na snímku).

Ve stejné obci noční bouřka poničila také nafukovací stan, kde měla zázemí dětská lékařka. „Vítr vytrhal kolíky ze země a stan nevydržel a zmuchlal se. Snad není prasklý a bude možné jej znovu nafouknout. Nevydržely ani party stany, kde mají zázemí dobrovolníci, půjdou ale znovu postavit. Stejně jako v noci na neděli nám opět zateklo do obecního majetku, kde čekáme na dodávku krovů na opravu stropů. Plachty takové bouřky neudrží,“ sdělil starosta Marek Košut.

Starostka Mikulčic na Hodonínsku Marta Otáhalová sdělila, že voda vytopila pobočku pečovatelské služby Špitálek, kde se pracovníci úřadu přes noc snažili zmírnit škody, ale na podlaze byla voda.

Místostarosta Hrušek na Břeclavsku Marek Babisz sdělil, že voda zatopila školu, školku i tělocvičnu, která slouží ke kulturním akcím.

Bouřka zřejmě nenapáchala škody v Lužicích na Hodonínsku. „Na obecním majetku bychom neměli mít potrhané plachty a nemám ani žádné hlášení od obyvatel. Vypadá to, že jsme bouři přežili v pořádku,“ poznamenal starosta Tomáš Klásek.

„Třikrát jsme vyjížděli i do obcí zasažených tornádem, možná přes dopoledne tam přibude víc zásahů. Včera (v neděli) jsme tam po nočních deštích spravovali plachty a vylévali z nich vodu asi u 20 objektů,“ uvedl Mikoška.

Podle webu meteorologů platí v Jihomoravském kraji výstraha před silnými bouřkami i od dnešního odpoledne až do noci. Pro Boskovice a Tišnov platí rovněž povodňová bdělost.

21. července 2021

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat