Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Bouřky poničily plachty na domech zasažených tornádem, opět do nich napršelo

V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pokračovalo 26. července 2021 odstraňování škod, které v obci způsobily silné bouřky s krupobitím a tornádo i silná bouřka předešlého víkendu. Na snímku místní sokolovna, která nyní slouží jako sklad humanitární pomoci. foto: ČTK

V obcích zasažených tornádem má stále spousta domů na střechách natažené jen provizorní plachty. Při bouřce, která přišla v noci na dnešek, tak museli na jihovýchodě Moravy několikrát vyjíždět hasiči a pomáhat s vyléváním vody z plachet. I tak ale do domů zničených bouří znovu zateklo.
  16:43

Od nedělní půl deváté večer do dnešních šesti hodin ráno zasahovali jihomoravští hasiči v souvislosti s počasím u 103 událostí. Nejvíce vyjížděli v Brně a jeho okolí, nejčastěji odstraňovali stromy, v 21 případech odčerpávali vodu.

„Události přibývaly rychle především do půlnoci, poté se tempo zpomalilo. Hasiči zasahovali také v obcích postižených tornádem,“ řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Jen během noci na dnešek museli hasiči spravovat plachty a vylévat z nich vodu asi u dvaceti domů. V Moravské Nové Vsi na Břeclavsku bouře přímo poškodila provizorní zaplachtování střech.

Silná bouřka vytopila v Mikulčicích na Hodonínsku pobočku pečovatelské služby Špitálek (na snímku).

Ve stejné obci noční bouřka poničila také nafukovací stan, kde měla zázemí dětská lékařka. „Vítr vytrhal kolíky ze země a stan nevydržel a zmuchlal se. Snad není prasklý a bude možné jej znovu nafouknout. Nevydržely ani party stany, kde mají zázemí dobrovolníci, půjdou ale znovu postavit. Stejně jako v noci na neděli nám opět zateklo do obecního majetku, kde čekáme na dodávku krovů na opravu stropů. Plachty takové bouřky neudrží,“ sdělil starosta Marek Košut.

Starostka Mikulčic na Hodonínsku Marta Otáhalová sdělila, že voda vytopila pobočku pečovatelské služby Špitálek, kde se pracovníci úřadu přes noc snažili zmírnit škody, ale na podlaze byla voda.

Místostarosta Hrušek na Břeclavsku Marek Babisz sdělil, že voda zatopila školu, školku i tělocvičnu, která slouží ke kulturním akcím.

Bouřka zřejmě nenapáchala škody v Lužicích na Hodonínsku. „Na obecním majetku bychom neměli mít potrhané plachty a nemám ani žádné hlášení od obyvatel. Vypadá to, že jsme bouři přežili v pořádku,“ poznamenal starosta Tomáš Klásek.

„Třikrát jsme vyjížděli i do obcí zasažených tornádem, možná přes dopoledne tam přibude víc zásahů. Včera (v neděli) jsme tam po nočních deštích spravovali plachty a vylévali z nich vodu asi u 20 objektů,“ uvedl Mikoška.

Podle webu meteorologů platí v Jihomoravském kraji výstraha před silnými bouřkami i od dnešního odpoledne až do noci. Pro Boskovice a Tišnov platí rovněž povodňová bdělost.

21. července 2021

Autoři: ,

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat