16. června 2019 14:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bouřky zasáhly východní i střední Čechy, další míří na Moravu. Déšť přerušil i festival Votvírák

Bouřka v Jihlavě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouřka v Jihlavě | foto: Petr Lemberk, MAFRA

PRAHA Výpadky proudu a dopravní komplikace způsobily v sobotu večer a v noci na neděli bouřky, které nejvíc zasáhly východní a střední Čechy. Na Slapech se převrátila plachetnice, její tříčlenná posádka doplavala sama ke břehu. Přívalový déšť zaplavoval sklepy i přízemí domů, hlavně v Královéhradeckém kraji. Bez proudu bylo na 34 000 domácností.

Další vlna bouřek zasáhne odpoledne a večer východ republiky, velmi silné bouřky s přívalovými srážkami, kroupami a nárazovým větrem hrozí hlavně v Olomouckém, Moravskoslezském a části Zlínského kraje.

Na Slapské přehradě se v sobotu odpoledne při silné bouřce převrátila plachetnice. Cestovali na ní dva dospělí s dítětem. Všichni se z lodi zachránili sami a před příjezdem záchranářů doplavali na břeh. Bouřky způsobily problémy i jinde v kraji. V Milovicích na Nymbursku byl kolem 17:00 na tři hodiny kvůli silnému větru a dešti přerušen festival Votvírák.

Dispečink ČEZ Distribuce evidoval v sobotu ve 21:00 kolem 34.000 domácností bez elektřiny a 22 poruch na vedení vysokého napětí. Většinu se podařilo přes noc obnovit, zbylých několik set domácností by mělo dostat dodávky během dneška. Škody jdou do statisíců korun. Nejvíce problémů s dodávkami bylo na Náchodsku a Trutnovsku v Královéhradeckém kraji a na Nymbursku a Kolínsku ve středních Čechách.

V Královéhradeckém kraji bouřky s větrem lámaly stromy, přívalové srážky zaplavily sklepy domů. Nejvíce postiženo bylo Náchodsko, Královéhradecko a Trutnovsko, kde hasiči vyjížděli ke stromům spadlým na silnice, odstraňovali dráty elektrického vedení nebo uvolněné části střech, pomáhali s čerpáním vody ze sklepů, garáží a domů. Přívalové srážky také překvapily šest lidí, kteří kempovali na ostrově Opatovického písníku. Hasiči pro ně dojeli člunem a dostali je zpět na břeh.

V Pardubickém kraji hasiči zasahovali hlavně u popadaných stromů.

Ve středních Čechách hasiči pomáhali hlavně v okolí Brandýsa nad Labem a Čelákovic, kde čerpali vodu a odstraňovali spadlé stromy. Voda ve městě zaplavila viadukt nedaleko nádraží. Ve Skorkově na Mladoboleslavsku udeřil blesk do střechy rodinného domu, požár ale nezpůsobil.

Bouřky se dnes odpoledne a večer přesouvají na východ republiky. Někde se mohou vyskytnout přívalové srážky až kolem 50 milimetrů, kroupy a nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině. Výstraha na velmi silné bouřky s vysokým stupněm nebezpečí platí pro celý Moravskoslezský a Olomoucký kraj a část Zlínského kraje. Silné bouřky s nízkým stupněm nebezpečím dorazí do Jihomoravského kraje i některých regionů Pardubického a Zlínského kraje.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!