Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Meteorologové varují: V pondělí přijdou silné bouřky s krupobitím. Někde přetrvá ještě i vedro

Česko

  12:58
Praha - Českou republiku mohou v pondělí zasáhnout silné bouřky doprovázené krupobitím a větrem s nárazy o rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Dopoledne mají být na západě země, později na jihovýchodě, kde budou ještě přetrvávat velmi vysoké teploty. Vzhledem k trvajícími suchu v zemi zůstává do odvolání v platnosti upozornění na zvýšené riziko vzniku a šíření požárů. Informoval o tom v neděli Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před silnými bouřkami platí v hlavním městě do čtvrteční půlnoci. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Do Česka v současné době proudí od jihu tropický vzduch. V pondělí ho vystřídá studená fronta, která bude postupovat od severozápadu přes střední Evropu.

Bouřky nepomohly. Stav podzemních vod se bude zhoršovat, má jasno hydrogeolog

Ještě v neděli odpoledne budou teploty překračovat tropických 30 stupňů, v Čechách mohou atakovat i hranici 38 stupňů. V pondělí odpolední teploty vystoupí s výjimkou západu a severu Čech na 32 až 37 stupňů. 

S postupem studené fronty se v pondělí ráno a dopoledne mohou na západě a během dne zejména v jihovýchodní polovině území vyskytnout silné a velmi silné bouřky. Doprovodit je může silný vítr a kroupy, které by mohly být větší než dva centimetry, uvedl ČHMÚ a doplnil, že v přívalových deštích může napršet kolem 40 milimetrů srážek.

Vedro může znamenat velmi vysokou zátěž na lidský organismus, hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace. Lidé by měli dodržovat pitný režim a více pít zejména neslazené nealkoholické nápoje. Je vhodné také omezit tělesnou zátěž, odpoledne nepobývat na přímém slunci a nenechávat děti a zvířata v zaparkovaných autech.

V souvislosti s bouřkami by si lidé podle meteorologů měli dát pozor na možné zatopení níže položených míst a rozvodnění malých toků. Na pozoru by se měli mít i před pády stromů a větví a před blesky.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...