Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Božské chutě fíků

Česko

GOURMET TIPY A TRIKY

Fíky mají univerzální využití. Čerstvé jsou skvělé třeba s kozím sýrem. Ale můžete z nich udělat i chutney nebo marmeládu.

Fíky jsou známé jako lidstvo samo. Listy fíkovníku se přece zakryli Eva a Adam v ráji, poté co ochutnali zakázané ovoce. Oblíbeným ovocem byly samozřejmě i ve starém Římě a v Egyptě – jejich šťavnatá, sladce svůdná dužina byla považována za zdroj energie, síly a osvěžení těla i mysli.

Dnes už víme proč. Je vědecky dokázané, že fíky jsou bohaté na kalcium, fosfor, beta karoten, vitamin C, tím pádem jsou významným antioxidantem. Obsahují též vysoké množství minerálu potasium, který pomáhá snižovat krevní tlak, vlákniny a jsou i přírodním laxativem. Fíky se jedí syrové (slupka se musí oloupat), sušené (i se slupkou) či zpracované na marmeládu nebo chutney.

Čerstvé fíky snadno podléhají zkáze. Proto je také většina světové produkce distribuována v podobě sušených plodů, které však nijak neztrácejí na své nutriční hodnotě.

Tak je možná máte uložené v paměti i vy – balíček sušených fíků a datlí, které nakoupíte jednou v roce na Vánoce, ale jinak si jich v obchodě ani nevšimnete.

Škoda, protože z fíků vykouzlíte netušené lahůdky, jež obohatí váš jídelníček o další zdravé pokrmy. „Například čerstvé fíky servírované se sýrem, především kozím nebo ovčím, tvoří jednoduchý předkrm,“ říká Jean-Paul Manzac, majitel a šéfkuchař francouzské restaurace Brasserie M. Když fíky naříznete, vložíte na ně sýr a dáte na chvíli na gril, sýr se krásně roztaví a vy se budete jen oblizovat. Nehledíte-li na nějaké ty kalorie, variaci s kozím sýrem vylepšete tím, že jej obalíte ve slanině a dáte do v y -hřáté trouby péct na 4-5 minut. V provensálské kuchyni jsou podle Manzaca oblíbeným receptem kachní prsa nadívaná fíky.

„Na nádivku ale použijte sušené fíky. Nemusíte je nijak dochucovat, protože mají sami o sobě tak silnou chuť, že žádné další ingredience nepotřebují. Jsou-li příliš suché, namočte je před použitím do vody,“ radí Manzac.

Z čerstvých fíků zase připravíte skvělou omáčku.

„Nakrájejte je na kostičky, hoďte na pánev s trochou vína a bujónu a směs za mírného varu zredukujte do husté konzistence. Nakonec přidejte máslo pro zjemnění chuti,“ popisuje postup a dodává: „Fíky se lépe hodí k lehčím masům, jako jsou kuřecí, krůtí, kachní, ale také jehněčí či skopové. Naopak nevhodné je kombinovat je s červeným masem.“ Čerstvé i sušené fíky lze přidávat do cereálií či ovesné kaše nebo při pečení do sladkého pečiva.

Hodí se na přípravu sorbetu a zcela božská je prý kombinace čerstvých plodů s vanilkovou zmrzlinou. Při nákupu vybírejte plody pevné a bez zjevných oděrek. Přivoňte k nim – zralé a zdravé plody budou mít jemně sladkou vůní.

Cítíte-li kyselost, plod se již kazí. Spotřebujte do dvou dnů po nákupu a mezitím je uchovávejte v lednici na talíři nebo v mělké krabičce zabalené v papírové utěrce, aby nevyschly a neabsorbovaly pachy okolních potravin.

O autorovi| Klára Smolová, novinářka a gurmánka

Autor:
Témata: Fík, sýr, Egypt, Řím, Vánoce