Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bradáčová neuspěla. Lež? Advokát jen plnil Rathovy pokyny, řekla komora

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Česká advokátní komora zamítla stížnost pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové na Adama Černého, obhájce Davida Ratha. Bradáčová se na stavovský orgán advokátů obrátila loni v červenci, Černý totiž podle ní záměrně šířil dezinformace o zmanipulovaných odposleších v úplatkářské kauze.

Přestřelka mezi vrchní státní zástupkyní a advokátem vypukla loni v březnu. Černý tehdy prohlásil, že část odposlechů v kauze Rath zmizela a většina byla zmanipulovaná. Na policisty podal trestní oznámení. Městské státní zastupitelství, Generální inspekce bezpečnostních sborů však jeho podání odložily. Černý potom uvedl, že policie věc nešetří.  Bradáčová to označila za nepravdivé obviňování policie, jímž překročil stavovské předpisy a elementární etiku.

Loni v červenci si na jeho postup stěžovala u advokátní komory, ale nepochodila. "Stížnost prošetřil nezávislý kontrolní orgán komory se závěrem, že je nedůvodná," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí komory Iva Chaloupková. 

ČTĚTE TAKÉ:


Černý podle zjištění stavovského orgánu vědomě nelhal ani nešířil pomlouvačné údaje a nedopustil se tak žádných prohřešků proti zákonu o advokacii. "Dokazováním bylo zjištěno, že pan advokát byl klientem přímo pověřen k prezentování faktů a jeho stanoviska," uvedla Chaloupková. Komora proto stížnost odložila, Bradáčová má možnost podat opakovanou, zatím tak ale neučinila.

Odposlechy představují jeden z klíčových důkazů proti Davidu Rathovi, exředitelce kladenské nemocnice Kateřině Pancové a jejímu příteli Petru Kottovi a dalším osmi obviněným. Podle obžaloby manipulovali stavební a zdravotnické zakázky ve Středočeském kraji.

Policie štěnice nainstalovala v domě Kotta a Pancové, v kanceláři Pancové v kladenské nemocnici, odposlouchávala také telefonní hovory skupiny kolem Ratha. Advokáti exhejtmana kvůli odposlechům podali několik trestních oznámení, ale bez úspěchu. Rath si na jejich neústavnost a nezákonnost stěžoval i Ústavního soudu.

David Rath u soudu s advokátem Adamem Černým.

David Rath u soudu s advokátem Adamem Černým.

Soudce Robert Pacovský již během hlavního líčení odposlechy nechal přehrát. Rath, Kott i Pancová si pravidelně stěžovali, že nahrávkám nerozumí. Rath také upozorňoval na fakt, že řada záznamů podle něj nesouvisela s jeho případem. Pokud ho nakonec soud uzná vinným, hrozí mu až 12 let.

Expolitik je navíc společně s dalšími 16 lidmi a osmi společnostmi od loňského podzimu obviněn i v další větvi kauzy. Stíhá je pro přijetí úplatku, podplacení, poškození finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Vedle Ratha čelí obvinění stavební gigant Metrostav, včetně generálního ředitele Pavla Piláta a obchodního náměstka Jiřího Anděla.

Jedenáct obviněných v kauze Rath

 • David Rath - bývalý hejtman Středočeského kraje
 • Kateřina Pancová - ředitelka kladenské nemocnice
 • Petr Kott - exposlanec, partner Pancové
 • Ivana Salačová - ředitelka firmy FISA
 • Pavel Drážďanský - ředitel firmy Konstruktiva Branko
 • Tomáš Mladý - obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko
 • Lucia Novanská - členka představenstva ML Compet
 • Martin Jireš - šéf představenstva firmy PURO-KLIMA
 • Václav Kovanda - ředitel odš. závodu Roztoky firmy POHL CZ
 • Jindřich Řehák - jednatel firmy Hospimed
 • Jan Hájek - specialista investičních projektů firmy B Braun Medical
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.