Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bratislava chce zpátky „maďarskou“ Marii Terezii

Česko

BRATISLAVA/PRAHA Sochu, kterou českoslovenští legionáři před devadesáti lety roztloukli jako nenáviděný symbol maďarského útlaku a zaniklé monarchie, se teď Bratislavané chystají obnovit.

Mohutné mramorové jezdecké sousoší císařovny Marie Terezie odhalené v roce 1897 u příležitosti oslav milénia příchodu Maďarů má za tři roky znovu stát na nábřeží Dunaje. Dílo bude stejně jako Čechy zničený originál vyrobeno z bílého carrarského mramoru. Vážit má padesát tun a muselo být zrekonstruováno podle starých fotografií a několika málo kusů sochy, které se zachovaly. Dvě hlavy husarů se například našly v depozitáři Národní galerie – ale té maďarské v Budapešti.

Byť jsou i dnes slyšet v Bratislavě hlasy, že by neměl být obnovován maďarský pomník připomínající dobu útlaku Slováků, převažují sympatie k Marii Terezii.

Ta je dnes ve slovenském hlavním městě velice populární, Bratislava si totiž každoročně velkolepými oslavami připomíná staletí, kdy byla metropolí Uher a korunovačním městem. Největší rozkvět zažila právě za Marie Terezie. „Památník císařovny do města patří,“ myslí si i nový bratislavský primátor Milan Ftáčnik.

Více čtěte na straně 8

Autor: