Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bratři Schleckové vládnou

Česko

Tour de France: Ve druhé alpské etapě český mladík Roman Kreuziger ztrácel

JAUSIERS/PRAHA Bitva o žlutý trikot zůstává na Tour de France otevřená i po 16. etapě, která peloton zavedla na nejvyšší místo letošního ročníku. „Takový kopec jsem jel jen v tréninku, v závodě poprvé,“ komentoval trasu český mladík Roman Kreuziger.

V alpských průsmycích se ale odehrávala velká bitva. Vedení udržel lucemburský jezdec Frank Schleck, jeho náskok však zůstává jen v titěrných vteřinách.

Druhý Rakušan Kohl ztrácí sedm sekund a třetí Australan Evans osm.

Roman Kreuziger v náročných kopcích na nejlepší ztrácel, do cíle dojel na 25. místě se čtyřminutovým mankem a v průběžné klasifikaci si tak mírně pohoršil na 16. příčku.

Taktickou bitvu rozjela stáj CSC, jejímž lídrem je právě Schleck. Vyhlášený vrchař totiž potřebuje v horách setřást soupeře, protože není tak silný v časovce, která je na programu v sobotu a ve které se s největší pravděpodobností definitivně rozhodne o vítězi letošní Tour de France.

Schleckovy plány ovšem zkřížil ostrý protivítr, s nímž se cyklisté museli porvat na nejvyšším vrcholu ročníku Cime de la Bonnette v nadmořské výšce 2802 metrů.

Těží z bratrovy práce Ve stoupáních se Schlecka udržel jak Kohl, tak Evans. Přesto se Schleckovi podařilo utrhnout další dva velké favority Meňšova a Vandeveldeho. „Musíme v horách ještě něco vymyslet, aby měl Frank šanci udržet žlutý trikot i po sobotní časovce,“ vysvětloval taktiku Schleckův mladší bratr Andy, který odvádí černou práci a rozjíždí zničující tempo na začátcích stoupání.

Andy Schleck se navíc vyhoupl do čela soutěže jezdců do 25 let. V boji o bílý trikot předstihl Nibaliho a Kreuzigera, který na mladšího z bratrské dvojice ztrácí 50 vteřin. „Přišli jsme o bílý trikot, Andy Schleck byl ale dnes hodně silný, byl vynikající. Tento týden jezdí o moc lépe než ten minulý. Škoda, že trikot nezůstal mezi námi, ale stále je hodně blízko. Uvidíme zítra,“ neztrácel naději Kreuziger.

Vítězem včerejší etapy se stal Francouz Cyril Dessel, který ale na žlutý trikot nemohl myslet. „Při sjezdu z prvního vrcholu jsem se chopil příležitosti. Pak jsem začal věřit, že to dokážu,“ vykládal šťastný Dessel.

Hrdinou dne se stal jihoafrický cyklista John-Lee Augustyn. Nejprve se jako první vydrápal na nejvyšší bod Tour, a tím pádem získal prémii 5000 eur. Ve sjezdu poté nezvládl jednu ze zatáček a padl do hlubiny.

„Snažil jsem se to ubrzdit, ale nešlo to. Jen mi blesklo hlavou, sakra a teď si něco zlámu,“ řekl Augustyn agentuře AFP.

Po srázu se koulel deset metrů, ale jako zázrakem vyvázl bez zranění. Poté co se vyškrábal zpět na silnici a dostal nové kolo, dokonce pokračoval v závodě. „Měl jsem obrovské štěstí,“ přiznal Jihoafričan.

Nejtěžší alpská etapa čeká na cyklisty dnes. „Neřekl bych, že to byla nejtěžší etapa, ale měla nejdelší kopce. To nejhorší nás čeká zítra. Tři kopce s dojezdem na Alpe d'Huez, druhý kopec je třicetikilometrový a Galibier je také vydatný,“ tvrdil včera Kreuziger. Královská porce přes řadu vrcholů končí legendárními serpentinami do střediska Alpe d'Huez. mp, reuters Výsledky - 16. etapa (157 km): 1. Dessel 4:31:27, 2. Casar (oba Fr.), 3. Arroyo (Šp.) oba stejný čas, 4. Popovyč (Ukr.) -3, 5. Hincapie (USA), 6. Portal (Fr.), 7. Valjavec (Slovin.) -24, 8. Schumacher (Něm.) -1:03, 9. A. Schleck (Luc.), 10. Kohl (Rak.) oba -1:28, ...25. KREUZIGER -4:04.

Průběžné pořadí: 1. F. Schleck (Luc.) 68:30:16, 2. Kohl -7, 3. Evans (Austr.) -8, 4. Sastre (Šp.) -49, 5. Meňšov (Rus.) -1:13, 6. Vandevelde (USA) -3:15, 7. Kirchen (Luc.) -3:23, 8. Valverde (Šp.) -4:11, 9. Sanchez (Šp.) -4:38, 10. Valjavec -5:23, ...16. KREUZIGER -9:51.