Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Břeclav v pohotovosti. Chválím občany, volají, když vidí podezřelou osobu, říká starosta

Policisté na vlak s uprchlíky čekali. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté na vlak s uprchlíky čekali. | foto: ČTK

PRAHA  Přes dvě stovky migrantů zadržela kolem pondělní půlnoci policie na břeclavském nádraží ve vlacích z Rakouska a Maďarska. „Lidé jsou z toho samozřejmě nervózní, stejně jako já,“ řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz starosta města Pavel Dominik (Pro Region). Břeclav má podle něj tu smůlu, že je první zastávkou rychlíků na cestě z Maďarska nebo ze Slovenska.

Lidovky.cz: Policie byla na zásah připravena. Na břeclavském nádraží měla přistavené autobusy a hlídkovaly zde desítky policistů Jak je to možné?
Rychlík, u nějž proběhl zásah, jezdí samozřejmě pravidelně. Již nějakou dobu trvá, že je státní a naše městská policie k dispozici na nádraží a zadržuje běžence. V noci z pondělí na úterý to byl největší příliv. Nebyl jsem na místě, ale podle mých informací pro ně přijelo šest autobusů. Pro mě je nejdůležitější, aby se nepohybovali po Břeclavi. Zatím se to daří, přijíždějí totiž organizovaně dvěma rychlíky. Netrousí se jinými přístupovými cestami a nepřekračují zelenou hranici. Pro policii by pak bylo mnohem složitější je zadržet. Nyní se pohybuji ve skupinách, to je jednodušší.

Lidovky.cz: Máte tedy obavy? Pokud ano, z čeho konkrétně?
Obavy samozřejmě mám. Nejhorší je ale obava z něčeho, co člověk ani nemůže nijak ovlivnit, předjímat nebo regulovat. Naše městská policie má samozřejmě pohotovost. Vědí, že tento problém existuje, ale především je to otázka pro státní a cizineckou policii. Ti jsou na to poměrně dobře připraveni. Zatím nedošlo k tomu, že by se po městě potulovali jednotlivci nebo skupinky uprchlíků. A doufám, že k tomu ani nedojde. Musím pochválit Břeclavany, protože skutečně volají, když vidí takříkajíc podezřelou osobu. Volají policii, aby prověřila, o koho se jedná. Nepřipadá tedy v úvahu, že by se tu volně pohybovali a unikli pozornosti občanů nebo policie.

Lidovky.cz: Jak příliv uprchlíků vnímají obyvatelé Břeclavi?
Lidi jsou z toho samozřejmě nervózní, stejně jako já. Jenomže to jsou věci, které nedokážeme ovlivnit. Jde o celoevropský problém. Břeclav má tu smůlu, že je železniční uzel a je první zastávkou rychlíků na cestě z Maďarska nebo ze Slovenska. To znamená, že tady bude první nárazníková zóna, ale jsem rád, že ti lidé odsud poměrně rychle mizí pryč. Policie totiž provede základní výslechy a prověření osob. Oni si často vymýšlejí jména, takže se jim pak berou otisky prstů. Mladiství se dokonce převážejí do dětské nemocnice v Brně, kde jim dělají rentgeny kůstek, aby se určil jejich věk. Je s tím hodně práce, ale myslím, že to zatím život běžného obyvatele Břeclavi žádným způsobem neohrožuje.

Mezi zadrženými byly děti i  ženy.
První migranty přivezl před půlnocí vlak z Vídně.

Lidovky.cz: Pokud jde o děti uprchlíků, přijelo jich několik desítek. Počet žen a dětí na cestě za lepším životem podle organizací neustále stoupá. Existují nějaká další speciální opatření, jak se o ně starat či jak s nimi zacházet?
Tato oblast se nás dotýká, protože pracovnice našeho odboru sociálních věcí mají také stanovené pohotovosti. Pracovníci orgánu péče o dítě se účastní policejních výslechů, pokud jsou ve skupině běženců zadrženi i mladiství. Zároveň probíhá soudní řízení. I soudci mají pohotovost, protože vydávají rozhodnutí, na základě kterého se mladiství převážejí do dalších zařízení v Brně. Zatím tedy nedošlo k tomu, že by děti někam převážely naše pracovnice. Jsem domluvený s městkou policií, že kdyby k tomu mělo dojít, tak udělají eskortu a budou pod bezpečnostním dohledem.

Lidovky.cz: Víte, v jakém věku byly děti, které v noci na úterý chytila policie?
Ne, ale dostala se ke mně informace, že tam vyloženě malé děti nebyly.

Lidovky.cz: Uprchlíci jsou nyní v tělocvičnách. Co s nimi bude dále?
Když jsem se dozvěděl, že noční zásah vyústil v to, že je odváželo šest autobusů, bylo mi hned jasné, že se do té tělocvičny bývalé základní školy všichni nevejdou. Putoval do ní tedy jen jeden autobus. Zbytek byl odvezen někam jinam. Nevím kam přesně.

Vstupní brána do Česka

Migrantů přecházejících před jižní Moravu přibývá. Oznámila to mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) v úterý v Břeclavi řekl, že je překvapen strukturou migrantů a hlavně počtem rodin s malými dětmi. „Velmi pravděpodobně v pondělí v noci padne smutný rekord,“ uvedl Hašek. Podle něj je jižní Morava vstupní bránou do ČR.

Lidovky.cz: Jak probíhal zásah vzhledem k tomu, že dorozumívání v angličtině selhalo? Přijíždí do kraje více tlumočníků?
Cizinecká policie má databázi překladatelů. Mám ale informaci, že ne všichni mluví plynule. Jedná se většinou o Afghánce nebo Syřany. Protože je celá řada dialektů, může být s dorozumíváním trochu problém. Je to asi trošku kostrbaté, ale bez nich tlumočníků by se to neobešlo.

Lidovky.cz: Je Břeclav připravená na případnou další vlnu uprchlíků?
Po Maďarsku se pohybuje velké množství těchto lidí a podle mých informací už skupina není jednolitá. Rozprchli se. Velmi těžko se dá předpokládat, kdy k nám a v jakém počtu dorazí. Údajně většina z nich putuje přímo do Rakouska. To by pro nás byla lepší zpráva. Jsme na to připraveni v rámci našich možností, byť nám nakládání s uprchlíky a řešení této věci v podstatě nepřísluší. Je to záležitost ministerstva vnitra, cizinecké policie a státní policie. Ti na to jsou připraveni a situaci monitorují. Doufám tedy, že to bude i nadále v pohodě.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!