Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brusel chce radikálně danit prodej cigaret

Česko

V Česku se spotřební daně na tabák zvednou také, ale ne tak silně jako jinde v EU. BRUSEL Evropskou unii čeká radikální zvýšení minimální spotřební daně na cigarety. Shodli se na tom ministři financí EU během své včerejší schůzky.

Od roku 2014 by měla být minimální spotřební daň na cigarety zvýšena ze současných 64 eur na 90 eur (zhruba 2300 Kč) na 1000 cigaret a její výše by neměla být nižší než 60 procent průměrné prodejní ceny krabičky cigaret proti současným 57 procentům.

V Česku by měl být nárůst cen asi jen mírný.

„Schválena,“ řekl o výsledku jednání o návrhu směrnice z dílny Evropské komise náměstek ministra financí Tomáš Zídek, který ČR v Bruselu zastupoval. „Schválena je v podstatě v té podobě, jaká byla projednávána už za českého předsednictví,“ dodal.

Během předsednictví, které trvalo od ledna do června letošního roku, se nicméně shodu v EU najít nepodařilo.

Státy EU se už na nových pravidlech nyní ale dohodly i s Evropským parlamentem, éře levného tabáku pro výrobu cigaret tak zřejmě definitivně zvoní hrana. „Pro nás to neznamená žádné velké změny,“ prohlásil Zídek.

Tabák na vykuřování skleníků Cílem změn, které se zřejmě nebudou příliš líbit tabákovému průmyslu, je chránit zdraví lidí.

Dohoda ministrů také znamená, že zdanění bude podléhat třeba i tabák na vykuřování skleníků. Ten si někteří Češi kupují kvůli jeho nízké ceně k běžnému kouření. Čeští celníci už také odhalili několik dílen, v nichž se právě z takového tabáku vyráběly cigarety. Obchodníci využívali mezery v legislativě a tvrdili, že tabák k vykuřování skleníků není třeba danit.

Nová směrnice však bude obsahovat pasáž počítající s tím, že dani podléhá jakýkoliv vedlejší produkt vzniklý při zpracování tabáku. Zvýhodněné daňové sazby tak již nebudou moci asi využívat ani dovozci takzvaných maxidoutníků, tedy obrovských doutníků, které se ovšem po dovozu rozřežou a vyrobí se z nich běžné cigarety.

V případě doutníků totiž dosud platí nižší daňová sazba než u cigaret; EU chce využívání doutníků k výrobě cigaret zabránit stanovením rozměrů doutníku.

Navýšení ceny cigaret se v České republice chystá už příští rok, i když to úplně nesouvisí s včerejší dohodou ministrů financí EU v Bruselu.

Kvůli úsporám ve státním rozpočtu příští rok totiž na základě úsporného balíčku z dílny ministra financí Eduarda Janoty zaplatí lidé za krabičku cigaret zhruba o tři koruny více.

Autor: