Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stop kouření v restauracích, přejí si lidé

Česko

  14:43
PRAHA - Více než polovina lidí si přeje úplný zákaz kouření v hospodách a restauracích. Vyplývá to z průzkumu studentů medicíny.

Lidé jsou proti kouření v restauracích. foto: Shutterstock

Podle mediků pátého ročníku první lékařské fakulty Univerzity Karlovy jsou pro úplný zákaz kouření dvě třetiny nekuřáků a třetina kuřáků.

Medici také zjišťovali vliv pasivního kouření, které poškozuje cévy, na zaměstnance kuřáckých restaurací. Prokázal se u 23 pracovníků z 25. Naměřili jim nadměrnou hodnotu oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu, jehož vysoká hladina způsobuje, že organismus nemá dostatek kyslíku.

Na názory týkající se pasivního kouření se ptali 830 návštěvníků pražských restaurací a barů. "Najdou se i takoví nekuřáci, kteří proti zákazu jsou, protože si myslí, že zákaz kouření je omezování lidské svobody," komentovala za studenty nejpřekvapivější výsledek Eva Janušová.

Studenti zjišťovali i povědomí o škodlivosti kouření. Většina kuřáků věděla, že kouření způsobuje rakovinu plic, poruchy erekce i srdeční infarkt. Někteří se však bránili striktní formulaci, že kouření způsobuje tato onemocnění. "Říkali, že třeba jen napomáhá," uvedla Janušová.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!