Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zákaz kouření na veřejných místech výrazně snižuje počet infarktů

Zdraví

  12:29
CHICAGO - Zákaz kouření na veřejných místech má podle dvou nezávislých amerických studií mnohem větší vliv na snížení počtu infarktů, než se očekávalo. V důsledku protikuřáckých opatření klesl počet infarktů v některých státech Evropy a Severní Ameriky až o třetinu, napsal server BBC.
Kouření (ilustrační foto)

Kouření (ilustrační foto) foto: MARIO TAMA AFP

Nejnovější analýzy publikované ve dvou prestižních vědeckých časopisech Circulation a Journal of the American College of Cardiology předčily očekávání expertů nejen celkovým snížením případů, ale i rychlostí pozitivního vývoje.

Jeden z vědeckých týmů dospěl k závěru, že situace se v některých severoamerických státech zlepšila až o 26 procent za rok. Vedoucí druhého týmu James Lightwood z Kalifornské univerzity uvedl, že v evropských a severoamerických zemích, které zavedly protikuřácký zákon, se zjistilo snížení počtu případů infarktu až o 17 procent po prvním roce a po třech letech dokonce až o 36 procent.

"Tyto výsledky dokazují, že i v krátkodobém horizontu může zákaz kouření zabránit velkému počtu případů srdečních onemocnění. Je také zřejmé, že pasivní kouření je významným původcem vzniku infarktu a že úplný zákaz kouření na veřejných místech může účinně chránit veřejnost," konstatoval podle BBC Lightwood.

"Pokud jste kuřák, tak nejúčinnější věc, jak se vyvarujete infarktu, je přestat kouřit. Přispějete tím navíc ke zdraví vaší rodiny a přátel," dodala Ellen Masonová z British Heart Foundation.

Zákazy kouření

V mnoha zemích po celém světě existují pro kuřáky různá omezení. Například na celém území Velké Británie platí zákaz kouření na téměř všech veřejných místech, při nerespektování hrozí pokuta 50 liber (asi 1390 korun). V osmi německých státech je od roku 2008 zakázáno kouření v restauracích a hospodách a v Itálii v souladu se zákonem nesmí hosté barů a restaurací kouřit od ledna 2005 pod pokutou 275 eur (asi 6916 korun.) Ve slovenských restauracích musí být podle novely zákona o ochraně nekuřáků od začátku tohoto měsíce kuřáci od nekuřáků odděleni stěnou.

V České republice bude novela takzvaného protikuřáckého zákona platit od poloviny příštího roku. Restauratéři si podle ní budou moci vybrat, zda bude jejich zařízení kuřácké či nekuřácké, a podle toho jej viditelně označí.

Pasivní kouření podle expertů významně zvyšuje rizika infarktu, například přispívá k vyšší srážlivosti krve a snižuje hladinu prospěšného cholesterolu v krvi.

Kouření podle zdravotních statistik každoročně připraví o život šest milionů lidí na celém světě.

Autor: