Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zákaz kouření na veřejných místech výrazně snižuje počet infarktů

Kouření (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření (ilustrační foto) | foto: MARIO TAMA AFP

CHICAGO Zákaz kouření na veřejných místech má podle dvou nezávislých amerických studií mnohem větší vliv na snížení počtu infarktů, než se očekávalo. V důsledku protikuřáckých opatření klesl počet infarktů v některých státech Evropy a Severní Ameriky až o třetinu, napsal server BBC.

Nejnovější analýzy publikované ve dvou prestižních vědeckých časopisech Circulation a Journal of the American College of Cardiology předčily očekávání expertů nejen celkovým snížením případů, ale i rychlostí pozitivního vývoje.

Jeden z vědeckých týmů dospěl k závěru, že situace se v některých severoamerických státech zlepšila až o 26 procent za rok. Vedoucí druhého týmu James Lightwood z Kalifornské univerzity uvedl, že v evropských a severoamerických zemích, které zavedly protikuřácký zákon, se zjistilo snížení počtu případů infarktu až o 17 procent po prvním roce a po třech letech dokonce až o 36 procent.

"Tyto výsledky dokazují, že i v krátkodobém horizontu může zákaz kouření zabránit velkému počtu případů srdečních onemocnění. Je také zřejmé, že pasivní kouření je významným původcem vzniku infarktu a že úplný zákaz kouření na veřejných místech může účinně chránit veřejnost," konstatoval podle BBC Lightwood.

"Pokud jste kuřák, tak nejúčinnější věc, jak se vyvarujete infarktu, je přestat kouřit. Přispějete tím navíc ke zdraví vaší rodiny a přátel," dodala Ellen Masonová z British Heart Foundation.

Zákazy kouření

V mnoha zemích po celém světě existují pro kuřáky různá omezení. Například na celém území Velké Británie platí zákaz kouření na téměř všech veřejných místech, při nerespektování hrozí pokuta 50 liber (asi 1390 korun). V osmi německých státech je od roku 2008 zakázáno kouření v restauracích a hospodách a v Itálii v souladu se zákonem nesmí hosté barů a restaurací kouřit od ledna 2005 pod pokutou 275 eur (asi 6916 korun.) Ve slovenských restauracích musí být podle novely zákona o ochraně nekuřáků od začátku tohoto měsíce kuřáci od nekuřáků odděleni stěnou.

V České republice bude novela takzvaného protikuřáckého zákona platit od poloviny příštího roku. Restauratéři si podle ní budou moci vybrat, zda bude jejich zařízení kuřácké či nekuřácké, a podle toho jej viditelně označí.

Pasivní kouření podle expertů významně zvyšuje rizika infarktu, například přispívá k vyšší srážlivosti krve a snižuje hladinu prospěšného cholesterolu v krvi.

Kouření podle zdravotních statistik každoročně připraví o život šest milionů lidí na celém světě.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...