Testů se účastnilo 2600 kuřáků. Dostávali textové zprávy, které jim radily, jak s kouřením skoncovat a povzbuzovaly je při odvykání. Když například dostali nezvladatelnou chuť na cigaretu, vyslali kuřáci vzkaz "potřebuji" a dostali obratem odpověď, co dělat.
"Víme, že přestat kouřit může být opravdu těžké a lidé často potřebují několik pokusů, než se jim to podaří," řekla Robyn Whittakerová z Aucklandské univerzity. "Je proto důležité, aby měli k dispozici řadu způsobů podpory," dodala.
Účastníci části výzkumných programů dostávali jenom textové zprávy. Tato služba zdvojnásobila naději, že na šest týdnů přestanou kouřit. V Norsku kuřáci dostávali sms, e-maily a mohli navštěvovat internetové stránky věnující se odvykání kouření. Výsledky ukázaly, že dvojnásobně vzrostla pravděpodobnost, že budou abstinovat až rok.
Nicméně většina kuřáků, která se výzkumů zúčastnila, se svého zlozvyku nezbavila definitivně. Na Novém Zélandu v rámci programu financovaného vládou milovníci cigaret dostávali dvě až tři textové zprávy denně krátce před "dnem D", od kterého měli začít abstinovat, a pak ještě další měsíc.
Hodnocení tohoto programu ukázalo, že za první měsíc po "dni D" si nezapálila třetina kuřáků. Nicméně po 22 týdnech se bez cigaret obešlo už jenom 16 procent účastníků výzkumu.
Whittakerová připomíná, že se odhaduje, že jenom každý dvacátý kuřák je schopen s kouřením skoncovat bez jakékoliv pomoci. Textové zprávy tak mohou být další z různých zbraní pro lidi, kteří se snaží bojovat se závislostí na nikotinu.