Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi s mobilem šetří, poslali o milion méně vánočních SMS

Ekonomika

  17:15
PRAHA - Češi na Štědrý den odeslali 73,76 milionu textových zpráv, což bylo o zhruba 1,1 milionu méně než loni. Proti předchozímu roku také zhruba o pětinu klesl počet zaslaných multimediálních zpráv.
Mobilní telefon (ilustrační foto)

Mobilní telefon (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Tuzemští operátoři jich na Štědrý den napočítali asi 699 200, loni přitom počet zaslaných MMS narostl zhruba dvojnásobně. Meziročně vyšší byl letos naopak počet hovorů. Údaje poskytli tři největší tuzemští telefonní operátoři.

Zákazníci T-Mobile rozeslali 29,6 milionu textových zpráv, což je téměř o pět procent méně než loni. Trendem přitom bylo rozesílání textových zpráv přes nejrůznější externí aplikace, například prostřednictvím internetu.

Množství takto poslaných zpráv se meziročně zvýšilo o tři procenta na téměř 3,6 milionu. "Nejrušnější SMS hodinou byl úsek 13:30 až 14:30, kdy SMS centrum zpracovalo více než 2,8 milionu zpráv," uvedla mluvčí operátora Martina Kemrová. V nejrušnější čtvrthodině mezi 13:45 až 14:00 pak bylo zpracováno 737 000 zpráv.

Externí aplikace byly oblíbené i u Vodafonu. "Proti loňsku lidé posílali méně SMS zpráv ze svého mobilního telefonu, zato čtyřikrát více z internetových bran, zejména z Vodafone parku, který umožňuje snadno poslat jednu zprávu na mnoho čísel," uvedl mluvčí operátora Miroslav Čepický.

Celkem poslali lidé přes Vodafone 16,5 milionu textových zpráv, o půl milionu více než loni.

Nejvíce zpráv se posílalo po obědě

Zákazníci společnosti Telefónica O2 odeslali během Štědrého dne více než 27,6 milionu SMS, což je srovnatelná hodnota s loňským rokem.

Multimediální Vánoce

Nejvíce MMS zpráv odeslali zákazníci Telefóniky O2, a to 238 000. Zákazníci T-Mobile jich odeslali 235.000 a klienti Vodafone přes 226 000. U O2 byla v případě MMS zpráv špička mezi 12. až 13. hodinou, u T-Mobile mezi 11:30 až 11:45. Vodafone v tomto případě termíny největšího "návalu" MMS neupřesnil.

"Nejsilnější provoz byl zaznamenán v čase po štědrodenním obědě mezi 13. a 14. hodinou, kdy bylo odbaveno přes 2,6 milionu SMS zpráv," uvedl mluvčí operátora Martin Žabka. V průběhu nejzatíženější minuty, ve 13:00, odeslala SMS centra 44.671 textových zpráv.

"Štědrý den se vyznačuje vyšším poměrem osobních blahopřání formou hovorů, byť stále převažují textové zprávy," uvedla Kemrová.

"Celkový počet příchozích i odchozích hovorů dosáhl téměř 16,6 milionu, což představuje meziroční pokles o téměř 2,2 procenta," řekla k provozu u T-Mobile. Téměř 9,1 milionu hovorů z tohoto počtu uskutečnili zákazníci T-Mobile.

Největší hlasový provoz se podle ní odehrál mezi 10:15 a 11:15, kdy bylo uskutečněno téměř 1,6 milionu hovorů. "Zvýšený provoz byl také kolem 20. hodiny, kdy si lidé sdělují dojmy z vánoční nadílky," dodala Kemrová.

Rok 2010 v obrazech

O2 zaznamenala přes 17,4 milionu hovorů, což je o bezmála dva miliony více než loni. "Špička byla zaznamenána mezi 10. a 11. hodinou, kdy proběhlo přibližně 1,7 milionu hovorů," uvedl Žabka. Pokud jde o zahraničí, volali podle něj lidé nejčastěji na Slovensko, do Německa a do Rakouska.

Vodafone zaznamenal 7,64 milionu hovorů, což je o sedm procent více než loni. Špičku měl tento operátor mezi desátou a jedenáctou. V případě zahraničních hovorů se u Vodafonu nejvíce volalo na Ukrajinu, Slovensko, do Německa, Ruska a Vietnamu.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat