Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Brusel chce sladit hypotéky

Česko

Jednotné podmínky by měly snížit jejich cenu. Podle expertů to však není reálné

PRAHA Podmínky na zisk hypotéky by měly být v zemích Evropské unie jednotné. Konkurence mezi poskytovateli hypoték by měla zesílit, hypoteční banky by měly mít snadnější možnost vstupu na jednotlivé národní trhy a ceny hypotečních úvěrů by měly klesnout. Taková je představa Evropské komise zveřejněná v úterý v Bruselu komisařem pro vnitřní trh a služby Charliem McCreevym.

„Námi navrhovaný soubor opatření má za cíl posílit efektivitu a konkurenci na unijním hypotečním trhu tak, aby spotřebitelé mohli získat optimální úvěry,“ vysvětlil McCreevy.

Sjednocení by mohlo vyústit ve výrazné snížení cen hypoték. Podle komise by například u hypotéky na 2,6 milionu korun spotřebitelé ročně ušetřili okolo 12 tisíc korun.

Projekt sjednoceného unijního hypotečního trhu má zatím pouze podobu návrhu. Jeho legislativnímu zakotvení zatím brání odmítavý přístup některých členských zemí, jako například Německa či Velké Británie.

Sjednocení není reálné Návrhem ke sjednocení hypotečního trhu nejsou nadšeni ani čeští bankéři a analytici.

Podle analytika Patria Finance Davida Marka by sjednocení trhu nevedlo ke snížení cen hypoték a přineslo by jen další byrokracii. „Český bankovní trh je převážně v rukou zahraničních vlastníků a banky používají stejné postupy, takže by to pro Česko nemělo žádný přínos,“ uvedl Marek.

Lidé stěhující se za prací v rámci EU by měli díky jednotnému hypotečnímu trhu snadnější přístup k financování bydlení.

Pokud si v současnosti chce český občan vzít hypotéku na zahraniční nemovitost, musí ručit jinou, českou nemovitostí. „Nejsme schopni sepsat zástavní právo k zahraniční nemovitosti,“ vysvětluje výkonný ředitel Hypoteční banky Jan Sadil. Podle něj je sjednocení hypotečního trhu nereálné. Podle něj zkušenosti ze zahraničí nenapovídají tomu, že by Evropané měli zájem brát si hypotéky na zahraniční nemovitosti, navíc by bylo obtížné sjednotit všechny standardy například v oblasti katastrální.

„V České republice se sice za posledních několik let zvýšilo nepatrně procento zahraničních žadatelů, ale stále je jejich počet pouze v jednotkách procent“, řekl Sadil.

Autor: