Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Bruselu všichni jednou musí

Česko

ČEZ platí CEPS aneb do

BRUSELSKÝ ZÁPISNÍK

Náhodným šmejděním po líhních komentátorů unijního cvrkotu se ukázala následující věc: český ČEZ spolufinancuje Středisko pro studium evropské politiky (CEPS), jeden z hlavních bruselských think-tanků, jehož analytici se zabydleli už i v domácím tisku.

Nejde o tajnou informaci. Zkratku ČEZ lze najít v seznamu sponzorů CEPS v jeho výroční zprávě. Energetický gigant se tu sice vyjímá coby jediná česká firma, společnost mu ale dělají stejně silní nebo ještě silnější hráči z oboru: E. ON., EdF, RWE, British Energy, Vattenfall atd.

Abonentem CEPS je ČEZ od září 2006, tedy krátce poté, co hlavní navrhovatel eurozákonů, Evropská komise, přišel s nápadem přeskupit pravidla na kontinentálním trhu a CEPS v reakci na to vytvořil tým expertů zaměřený speciálně na energie.

Členství v institutu stojí firmu dvanáct tisíc eur ročně a podle Zuzany Krejčiříkové z ČEZ za to má „unikátní příležitost podílet se na utváření evropské energetické politiky a legislativy“ - prostřednictvím kontaktů, schůzek, zkrátka náhledu do bruselské kuchyně, který think-tanky typu CEPS mají. Zájem podniku předplatit si politologické centrum v Bruselu tak sice může na první pohled působit nesrozumitelně, při bližším ohledání je ale nanejvýš logický.

Samotný institut získal v ČEZ movitého, a tedy spolehlivého partnera. Dál ho příliš neřeší, hlavně proto, že podobných sponzorů má desítky. Jak říká Marco Incerti z vedení CEPS, středisko se drží pravidla, že každý podnik platí stejný poplatek - pohybuje se okolo 0,5 % celkového rozpočtu -, čímž se CEPS snaží uchovat nezávislost analýz a názorů svých lidí. Je potřeba na tomto místě něco dodat? Vlastně není. Snad jen že ČEZ opět potvrdil, že je to skutečně globální firma se vším všudy.

Ze stejného soudku - a zajímavější - je zpráva o Gazpromu v CEPS. Hned na úvod budiž jasně řečeno, že Gazprom zatím NENÍ sponzorem ani CEPS, ani žádného jiného think-tanku v Bruselu. Zatím. Chce jím totiž být. Evropský příběh ruské firmy se rozběhl zhruba ve stejné době, kdy ČEZ podal přihlášku do CEPS, a ze stejných důvodů: chystaná změna na unijní energetické šachovnici. Dnes podnik zaměstnává svými zadáními zhruba desetičlenný tým v nejprestižnější bruselské konzultační a vlivové agentuře a netají se svými ambicemi následovat svoje západní konkurenty, i pokud jde o sponzoring think-tanků. „Gazprom by velmi rád rozvinul svoje vztahy se zdejšími instituty, univerzitami a podobně,“ potvrdil člen gazpromského týmu Gregor Kreuzhuber.

Co by v takové chvíli dělal oslovený institut? „Nemáme žádná striktní pravidla, kdo může být našim sponzorem a kdo ne,“ zamýšlí se Marco Incerti z CEPS. „Určitě bychom řekli ne firmě, které dováží krvavé diamanty z Afriky. Ale Gazprom... skutečně tvrdé argumenty proti by se asi těžko hledaly,“ dodává.

O autorovi| Kateřina Šafaříková, stálá zpravodajka LN

Autor: