Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Brutalita policie spouští masové protesty i bitky

Česko

LOS ANGELES / PRAHA „Nemůžeme spolu všichni začít vycházet,“ snažil se v roce 1992 třesoucím se nervózním hlasem v televizním vystoupení muž černé pleti Rodney King uklidnit vlnu násilí, která opanovala ulice Los Angeles. Pro podobnou výzvu byl tehdy jistě nejvhodnější osobou.

Právě proti němu policisté o rok dříve brutálně zasáhli. King tehdy jel na dálnici příliš rychle, muži zákona ho po honičce dostihli a surově zmlátili. Během dvou minut utrpěl mimo jiné 11 zlomenin lebky. Pro vypuknutí nepokojů však byl rozhodující až soudní výrok bílé poroty z 29. dubna 1992, který čtyři obžalované policisty zprostil obvinění. Reakce černošské i hispánské komunity následně město uvrhla do šestidenních pouličních bouří, které si vyžádaly přes 50 mrtvých. USA zjistily, že menšiny i přistěhovalci ve společnosti stále marně hledají své místo.

Případ Louima Trvalo to pět let a objevil se další kontroverzní případ. Haitský imigrant Abner Louima byl zatčen policisty při zátahu před jedním z brooklynských barů v New Yorku. Důstojník Justin Volpe se tehdy mylně domníval, že ho Louima udeřil. Na policejní stanici mu za pomoci pěti kolegů vpravil zlomenou násadu koštěte do konečníku, a způsobil mu tak vážná vnitřní zranění. V New Yorku se následně konala několikatisícová demonstrace. Volpeho však trest neminul - dostal 30 let vězení. Louima získal odškodění ve výši 8,7 milionu dolarů (348 milionů korun).

Případ Diallo Dodržování lidských práv přišlo v New Yorku na přetřes i v roce 1999, kdy čtyři bílí policisté vystřelili 41 kulek na imigranta z Guiney Amadoua Dialla. 19 střel ho zasáhlo a muž zemřel. Policisté se před soudem obhajovali tím, že si mysleli, že mladík vytahuje zbraň. I když držel v ruce peněženku, porota (složená z bílých i černých porotců) jejich argumenty uznala a osvobodila je. Výrok však padl v napjaté atmosféře, kdy New York opět bičovaly protipolicejní protesty.

Nepokoje ve Francii Svoje si zažila také Francie, kterou v roce 2005 zmítala velká vlna pouličního násilí. Odstartovala ji náhodná smrt dvou výrostků, které na jednom z pařížských předměstí zabil proud v elektrickém rozvaděči, kam se schovali před údajným policejním pronásledováním. V následujících několikatýdenních nepokojích byly zadrženy tisíce osob. Do ulic tehdy vyšli především potomci černošských a arabských přistěhovalců.

Autor: