Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Buďte hezčí. Pryč se znaménky

Česko

Vadí vám mateřská znaménka? Nechte si je vyšetřit od odborníka a zbavte se jich. Buď chirurgicky, nebo laserem. Díky němu se vyhnete jizvě, která se velmi těžce odstraňuje.

Než se rozhodnete nechat si odstranit mateřské znaménko, svěřte se nejdříve do rukou lékařů. Určí, zda v něm neprobíhá nádorové bujení, a také diagnostikují, zda je vůbec vhodné ho odstranit.

„Zkušený dermatolog je zpravidla schopen určit diagnózu pouhým okem nebo pomocí lupy. Ale ne všechna mateřská znaménka jsou dobře přehledná i pro zkušeného dermatologa. Vždycky je lepší objekt vyšetřit i takzvaným digitálním dermatoskopem, díky kterému ho vidí lékař nejen mnohonásobně větší, ale i do hloubky. Počítač pak nález vyhodnotí a nezávisle na něm dojde k závěru i zkušený dermatolog,“ informuje doktorka Hana Raková z laserového centra pražské kliniky Esthé.

Pokud by ve znaménku probíhaly maligní, tedy zhoubné změny, je potřeba ho odstranit chirurgicky. Maligní změny ve znaménku se projevují nejčastěji jeho zvětšováním, změnou barvy či tvaru. Ale také svěděním, krvácením či vytvořením nového kdekoliv na těle. Během dospívání může docházet k přirozeným změnám, proto se znaménka a pigmentové skvrny odstraňují až po pubertě.

Pokud ve znaménku neprobíhají zhoubné změny, chirurgický zákrok není potřeba. „Každé vyříznutí, i to dobře provedené, může zanechat keloidní jizvu,“ varuje doktorka Raková. Takové vady se pak velmi obtížně odstraňují. Podstatou nepěkně vypadajících jizev, které se dělají velmi často na zádech, v dekoltu a na ramenou, je bujení vaziva, jeho zmnožení a zároveň i novotvorba cév. „Proč se tyto jizvy dělají, není dosud známo,“ upřesňuje doktorka Raková.

Jizvy se nemusí objevit bezprostředně po vyříznutí, ale třeba i dva měsíce po zákroku. K jejich odstranění se používají kortikoidy, silikonové implantáty, nebo frakční laser. Ten vykazuje lepší výsledky než ostatní léčba. Ošetření je ale potřeba několikrát opakovat. A kombinovat více metod.

Většinu znamének lze odstranit laserem. Za předpokladu, že po zákroku dodržíte režimová opatření, nezanechá žádnou jizvu. To znamená, že ranku budete první tři dny zasypávat framykoinem a poté mazat framykoinovou mastí, aby se do ní nezanesla infekce. Vyhnout byste se měli i koupání, zvláště v bazénech. Důležité také je, abyste nestrhávali strup. Musí odpadnout sám.

Laserové odstranění znaménka trvá jen několik minut. A není bytostně nepříjemné. „V konečné fázi jsem cítila lehké štípání či pálení, ale trvalo jen několik vteřin,“ říká Sylva z Prahy, která na klinice Esthé zákrok podstoupila. Dodává, že hojení probíhalo bez problémů a jizvu po zákroku nemá.

Ne každá mateřská znaménka je ale vhodné odstraňovat laserem. Některá se totiž vytvoří znovu. Takové objekty na kůži je proto lepší ponechat tak, jak jsou, a po půl či celém roce kontrolovat, zda v nich neprobíhají maligní změny.

Kromě znamének odstraní laser i různé fibromky, pihy, vrozené plošné pigmentace, bradavice nebo pigmentace, na jejichž vzniku se podílí ultrafialové záření - takzvané solární hyperpigmentace, které mohou být izolované nebo v podobě stařeckých skvrn.

„Chemický peeling pigmentace neodstraní, jen je lehce zaretušuje, stejně jako depigmentační krémy,“ říká. Oproti peelingu působí laser hluboce v podkoží, kde je pigment uložen, a proto zpravidla dokáže pigmentace odstranit pomocí jednoho ošetření. Lasery pigment rozstřelí na mikročástečky, které jsou krevním oběhem odstraněny. „Problematičtější jsou diguzní hyperpigmentace rozšířené po celém obličeji, na jejichž vzniku se podílí užívání hormonální antikoncepce nebo hormonální změny obecně. Ale i ty umíme lasery odstranit,“ informuje doktorka.

Vzácně se ale u některých lidí pigmentové skvrny, které jsou zapříčiněné hormonálními změnami, vracejí. „V takovém případě skvrny odstraňujeme každý rok,“ říká doktorka Raková s tím, že preventivně je dobré se mazat krémy s vysokým UV faktorem, který vznik skvrn omezí.

Zákrok trvá opět jen několik minut, v případě ošetření celého obličeje či jiné větší plochy samozřejmě déle. Pomáhá znecitlivující mastička, při odstraňování tetováží se používá vždy.

Po laserovém odstranění pigmentových skvrn a dalších útvarů na kůži je nutné dodržovat stejná režimová opatření jako po odstranění mateřského znaménka. V opačném případě by stroupek mohl začít mokvat, infikoval by se, hojil by se déle a mohla by se objevit jizvička.

Kromě mateřských znamének, různých pigmentací, bradavic nebo třeba fibromků se dají laserem odstranit třeba i červené žilky nebo ochlupení. Ačkoli se depilace provádí celoročně, právě teď je pro ni ideální čas. Aby ji bylo možné bezpečně provést, nesmíte být totiž příliš opálení.

***

Cena za odstranění...

* pigmentací, mateřských

znamének a tetování:

testovací zákrok (do 10 pulzů):

od 400 Kč

Základní tarif

(zákrok do 20 pulzů): 1 200 Kč

dodatkový pulz: 30 až 40 Kč

* bradavic: od 400 Kč

* ochlupení:

horní ret od 800 Kč

brada od 2000 Kč

oblast mezi obočím od 500 Kč

korekce obočí 1500 Kč

podpaží od 3000 Kč

horní končetiny 7700 Kč

hrudník od 7000 Kč

okolí bradavek 1500 Kč

třísla od 3000 Kč

lýtka od 7200 Kč

stehna od 7500 Kč

záda od 7500 Kč

* Při další návštěvě je cena

odvozena od množství vystřelených

pulzů 20 až 40 Kč za pulz

* venektázií: od 400 Kč

* digitální dermatoskopie: cena

za základní vyšetření (dle rozsahu)

400-600 Kč

Zdroj: www.esthe-laser.cz. Ceny

jsou platné pro danou kliniku.

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...