Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Buďte originální, darujte své lásce višňové pivo

Česko

  11:55
PRAHA - Kýčovitá přání, spodní prádlo nebo výměnný kryt mobilního telefonu, to vše si dávají lidé ve jménu svatého Valentýna. Kdo však chce být letos 14. února opravdu originální, má jedinečnou příležitost zabodovat.

Višňové pivo. foto: Reprofoto

Rada je jednoduchá. Darujte pivo!

A protože se budete vymlouvat na Valentýna a jeho „rádobyromantický“ image, nejlépe uděláte, pokud zvolíte pivo ochucené.

Vzhledem k omezené nabídce našeho pivního trhu máte v podstatě jen dvě volby. Buď vyrazíte se svou partnerkou na výlet za krásami českých luhů a hájů a jaksi mimoděk navštívíte některý z mála našich restauračních pivovarů, které našly odvahu, aby do své nabídky zahrnuly i piva ochucená. Nebo zamíříte do některého z obchodů a koupíte pivo zahraniční. Zde je nabídka ještě omezenější - omezuje se jen na belgický speciál rodiny piv lambic kriek. Jeho jediným zástupcem je značka Belle-Vue.


Sladké nápoje? Kdepak, kriek
Belle-Vue osvěží lépe Řekněme si to hned na začátku. Piva kriek nejsou určena k zahnání žízně, rozhodně nejsou určena k celovečernímu popíjení a ani lahve těchto piv nemají konvenční vzhled.

Kriek Belle-Vue je v obchodech například nabízen v lahvi o obsahu 0,375 ml s korkovým uzávěrem. Mnohý pivní zarputilec si proto zřejmě nebude takovou lahev s pivem ani spojovat. A mnoho z nich bude nejspíš zmateno, pokud podobné pivo ochutnají. Vůně, aroma, chuť - vše totiž vystihuje jediné slovo - višeň.

Základ piva tvoří lambic, spontánně kvašené pivo, které zraje v dubovém sudu až tři roky. Pro potřeby krieků se bere pivo mladší, v průměru roční. Přidáním až 20 kilogramů višní na hektolitr piva proběhne ovocné kvašení, které pivu dodá nejen aroma a chuť, ale také typickou barvu.

A co se stane, když do kyselého piva přidáte kyselé višně? Získáte příjemně kyselý nápoj, který vás báječně osvěží. A ač se to nezdá, právě kyselost (navíc je-li svěží a příjemná) vaši mysl vzpruží více než většina přeslazených nápojů.

Pokud ovšem dáváte před višněmi přednost jinému ovoci, nemusíte propadat beznaději. Výběr je opravdu bohatý. Zejména belgický trh nabízí pestrou nabídku ovocných piv - framboise (malina), peche (broskev) nebo cassis (černý rybíz). Najdou se i jiné ovocné lambic odvozeniny, ale výsledek bývá po chuťové stránce většinou - jemně řečeno - diskutabilní.

Skoro tak dobré, jako by ho vařil pánbůh
Belle-Vue pivo má díky ovocnému kvašení višní nádherně červenou barvu, vůně je překvapivě pivní až kvasničná se slabými ovocnými tóny. Je příjemně trpké, osvěžující a chuťově dobře vyvážené.

Naše degustační komise pivu BelleVue přidělila hodnocení „za tři“ na stupnici 1 až 9, kde pivo za 1 vaří jen bůh, 5 znamená dobře pitelné pivo a 9 hrozí možnou zdravotní komplikací.

Příště: Pivo na „zahřátí“

Autoři: