Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
16. února 2012 12:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Prezident' Schwarzenberg: Vězňů máme moc, dal bych amnestii

Karel Schwarzenberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA "Prezident si nemá podle ústavy, pokud to dobře chápu, nárokovat přílišnou aktivitu," popisuje svoji vizi o prezidentském křesle Karel Schwarzenberg. Předseda TOP 09 se drží v hlasování čtenářů na serveru Lidovky.cz v čele možných Klausových nástupců.

Schwarzenberg varuje před přílišnou aktivitou v prezidentském úřadu, zároveň by se měl prezident ozvat, když jde o zásadní otázky. "Měl by jednat s vládou, ať je toho či onoho směru. A měl by být pokud možno zastánce politické morálky. To je důležité," zmiňuje své prezidentské priority Schwarzenberg.

SERIÁL LN:


Neshoda panuje mezi kandidáty v tom, zda má prezident po nástupu ulehčit přeplněným věznicím plošnou amnestií. Otevřeně pro je pouze Schwarzenberg. „Je to dobrá tradice, kriminalizování všech je blbost. Vězňů máme moc,“ soudí.

ANKETA

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

LN oslovily dosavadní hlavní favority přímé prezidentské volby se čtyřmi základními dotazy na jejich vizi, jak by vypadalo jejich úřadování v roli hlavy státu.


 1. Jaký chcete být prezident? Co by mělo charakterizovat Vaše působení v roli hlavy státu?
  Schwarzenberg:
  Prezident si nemá podle ústavy, pokud to dobře chápu, nárokovat přílišnou aktivitu. Zároveň se ale musí ozvat, když jde o zásadní otázky. Měl by jednat s vládou, ať je toho či onoho směru. A měl by být pokud možno zastánce politické morálky. To je důležité.

 2. Jakou částku utratíte na předvolební kampaň a z jakých zdrojů? A jaký by měl být strop pro maximální výdaje?
  Schwarzenberg:
  Nemám konkrétní představu o limitech. Nevím ani, kolik jsme sami schopni sehnat. Teprve se podíváme, kolik peněz dáme dohromady a podle toho kampaň uspořádáme.

 3. Jste pro či proti hlubší české integraci do struktur Evropské unie? Má se země připojit do rozpočtového paktu?
  Schwarzenberg:
  Mám k Evropské unii kladný vztah. U nás se říká, že Unie je jen hospodářský projekt a volný trh. Vědomě u nás někteří popírají, že byla od začátku politický projekt. Kdo to popírá, ovšem lže. Když už jsem se součástí projektu stal, dá rozum, že nemůžu najednou říct, že mě to přestává bavit. Kdybychom z Evropy vypadli - a nyní se dostáváme na okraj - je to proti našim zájmům.

 4. Česko trápí přeplněnost věznic. Následovala by po zvolení plošná amnestie? A jak byste využíval institut milosti?
  Schwarzenberg:
  Myslím si, že je to dobrá tradice. Máme zbytečně mnoho vězňů. Italský exministr zahraničí Frattini mi nedávno vyprávěl, že mezi reformními zákony mají i takový, který má hodně vyprázdnit italské věznice. Myslím, že je to správné, naprosté kriminalizování všech je blbost.
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...