10. února 2012 15:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dvě třetiny Čechů souhlasí s přímou volbou prezidenta

Karlův most a zasněžené Hradčany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlův most a zasněžené Hradčany | foto: Shutterstock

PRAHA Téměř dvě třetiny Čechů jsou pro přímou volbu prezidenta. Vyplývá to z výsledků lednových průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM).

Hlavou státu by pak měl být podle většiny dotázaných nestraník, který nebude příliš zasahovat do činnosti vlády. Současné pravomoci prezidenta by měly být zachovány. CVVM dělá průzkumy na toto téma od roku 2002 a názor lidí na volbu a pravomoci prezidenta se za tu dobu výrazněji nezměnil.

ČTĚTE TAKÉ:


Prezidenta České republiky by měli volit všichni voliči. Takto odpovědělo 61 procent účastníků průzkumu CVVM. Pouze 16 procent by nechalo volbu na parlamentu, jako je tomu nyní, a 13 procent by chtělo zavést volbu širším shromážděním, které by tvořili kromě poslanců a senátorů ještě například krajští zastupitelé.

Zhruba třetina dotázaných by chtěla, aby se prezidentem stal nestraník, pětina lidí dokonce považuje za vhodného pouze kandidáta z oblasti zcela mimo politiku. Jen několik procent Čechů by si vybralo za prezidenta člověka, který je členem nějaké strany nebo přímo jejím předsedou.

Anketa

Komu byste dali hlas v boji o prezidentské křeslo?

Jana Bobošíková 2379
Jan Fischer 2024
Miroslava Němcová 2477
Petr Pithart 163
Pavel Rychetský 148
Karel Schwarzenberg 3784
Přemysl Sobotka 263
Bohuslav Svoboda 99
Jan Švejnar 1451
Miloš Zeman 643
někdo jiný 1047

Více než polovina účastníků průzkumu uvedla, že prezident by měl do činnosti vlády zasahovat jen v omezené míře. V zahraniční politice by se pak měl prezident angažovat jen ve směru udaném vládou. To si myslí 57 procent lidí, zatímco jen asi pětina Čechů by si přála, aby se hlava státu chovala v cizině naprosto nezávisle na vládě. Necelá desetina lidí pak navrhuje, aby prezident zahraniční politiku přímo sám řídil.

Pravomoci hlavy státu by však měly být podle 53 procent Čechů zachovány v nynějším rozsahu, pouze pětina lidí by je chtěla rozšířit a další necelá pětina zúžit. Prezident by měl mít nadále právo udělovat milost odsouzeným, vetovat zákony či jmenovat členy bankovní rady České národní banky.

Průzkum názorů na volbu prezidenta dělalo CVVM ve dnech 9. až 16. ledna. Zúčastnilo se jej 1090 lidí starších 15 let. Ve stejném období také centrum zjišťovalo názor veřejnosti na pravomoci prezidenta. Tohoto průzkumu se zúčastnilo rovněž 1090 lidí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!