Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bulharská kuchyně není jen „šopák“

Česko

Díky geografické poloze je pro bulharskou kuchyni typická konzumace většího množství mořských ryb, ovoce a zeleniny, než je tomu u nás. Stejně tak jako obyvatelé ostatních zemí Balkánského poloostrova si i Bulhaři potrpí také na rozmanitá koření. Zdejší jídla jsou hodně aromatická, ale málokdy ostrá, velmi typická je saturajka (čubrica).

Co se nám ale vybaví ve spojitosti s Bulharskem na prvním místě, je jistě ve zbytku Evropy velmi oblíbený slaný sýr.

Bílý slaný sýr, který my známe jako sýr feta nebo balkánský sýr, se vyrábí z kozího, kravského nebo ovčího mléka, a přestože způsobů zpracování je bezpočet, Češi jej mají spojený hlavně s šopským salátem. „Šopák“ je vynález Bulharů. Kromě rajčat, paprik a balkánského sýra vám jej v Bulharsku doplní okurkou a na drobno nasekanou cibulí. Před podáváním jej ještě zalijí zálivkou z octa, oleje a soli. Balkánský sýr se používá také při pečení typického bulharského pečiva, jakým je plněný listový závin, tak zvané „banici“.

S mléčnými produkty se v této přímořské zemi pravděpodobně seznámíte již při první snídani. Oblíbenou ranní kombinací bývá jogurt „kiselo mljako“ se specifickou bakterií Lactobactericum bulgaricum, který se dochucuje ovocnou šťávou (topik) nebo džemem. Bakterie v jogurtu chrání tělo před toxiny, infekcemi a některými typy rakoviny a Bulhaři jej používají mimo jiné i na spáleniny od slunce.

Ať už se vydáte na túry po bulharských pohořích, nebo zvolíte relaxaci na tamějších plážích, v obou případech oceníte osvěžující studené polévky. Nejznámější tarator je hustá polévka z jogurtu, okurek, vlašských ořechů a kopru.

Každé hlavní jídlo začíná zeleninovým salátem. Rozšířené jsou pokrmy z mletého masa (skopového, hovězího, jehněčího, telecího či vepřového, často ve směsi). Maso se může podávat zabalené ve vinném listu nebo paprikovém lusku, s rýží či bílým chlebem. Pokrmy z mletého masa ve tvaru bochánků, karbanátků nebo válečků, osmažené nebo připravené na roštu, se nazývají keftě a kebabče. Bulharské národní jídlo je další pokrm z pomletého masa „kjufteta“.

Preferujete-li vegetariánskou kuchyni, pak v jídelním lístku hledejte „postno jadene“ (bezmasé jídlo). Opticky klamat vás může takzvaná musaka, teplé jídlo připravené z brambor, zeleniny, bešamelu a případně i masa, která na první dojem působí jako francouzské brambory. Chutná však zcela jinak.

Sladkou tečkou vám může být baklava, pečivo plněné mletými ořechy a sirupem. Oblíbeným dezertem je i zapečené ovoce (jablka, švestky, maliny apod.)

Během pobytu byste neměli zapomenout na degustaci bulharských vín. Vinařství v Bulharsku má velmi dlouhou tradici. Z destilátů je typická rakije, pálenka z hroznů, ale též z meruněk, broskví či švestek. Oblíbeným nápojem je i kvašená, lehce alkoholická boza.

Autor: