Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bursík s odpadkovým zákonem narazil

Česko

  12:26
PRAHA - Města, obce a kraje se bouří proti novému odpadovému zákonu, který nedávno představil ministr životního prostředí Martin Bursík. Podle nich je celý zákon zbytečný, drahý a "plný drahých opatření".

Třídění odpadu (Ilustrační foto) foto: Lidové noviny

"Máme problém s povinným tříděním odpadů. To vůbec nezohledňuje místní podmínky v dané obci a její finanční možnosti," tvrdí Pavel Drahovzal ze Svazu měst a obcí. Samosprávy nechtějí, aby všechny obce musely zavést sběrny na tříděný odpad jako je papír, plast nebo sklo. "Nehledě na to, že v současnosti na obce doléhá problém s odbytem vytříděných složek. Pokud se to direktivně nařídí, tak reálně hrozí, že se vytříděné složky budou v obcích hromadit," soudí Drahovzal.

Ministerstvo životního prostředí se brání a tvrdí, že povinnost dát do každé obce kontejnery na tříděný odpad, je zlepšení služeb občanům. "Rozumíme tomu, že se Svaz měst a obcí brání této povinnosti. Jde o to, aby lidé dostali šanci zmíněné komodity, včetně bioodpadu, třídit," řekl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Obce kritizují i nápad rozdělit poplatek za svoz komunálního odpadu na paušál 250 korun a částku závislou na množství odpadu do výše 750 korun. Naopak trvají na navýšení poplatku až na 1250 korun, jak se dohodly s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL). Tento plán by totiž obcím prý pomohl z těžké finanční situace, kdy často musí za odvoz tříděného odpadu platit nemalé finanční částky.

Martin Bursík

Svazu se také nelíbí povinnost vybírat poplatky od lidí podle toho kolik vytřídí odpadů. "Je to technicky a administrativně náročné a řekl bych neaplikovatelné, aby se měřilo podle hmotnosti odpadu. Čtyřicet procent domácností žije v sídlištích a nikdo nezváží, kolik kdo vhodil do velkoobjemových kontejnerů," soudí Drahovzal. Zařídit to je ale podle ministerstva jednoduchá věc. "Zajistit to lze různými cestami - účtovat podle velikosti popelnice, frekvence svozu či při využití tzv. pytlového svozu," popisuje Kašpar.

Obce upozorňují i na návrh ministra Bursíka, který chce zakázat igelitky zdarma. "Jde to sice mimo města a obce, ale zaráží nás, že ministerstvo řeší takovou "banalitu"," říká Drahovzal. Podle Svazu měst a obcí jsou tři miliardy kusů sáčků a igelitek tak málo, že jsou v celkovém objemu odpadu jen "mizivé procento". "Uznává to i ministerstvo a podle nás není tato věc natolik zásadní, aby se musela řešit," uzavírá Drahovzal.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat