Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bursík s odpadkovým zákonem narazil

Česko

  12:26
PRAHA - Města, obce a kraje se bouří proti novému odpadovému zákonu, který nedávno představil ministr životního prostředí Martin Bursík. Podle nich je celý zákon zbytečný, drahý a "plný drahých opatření".

Třídění odpadu (Ilustrační foto) foto: Lidové noviny

"Máme problém s povinným tříděním odpadů. To vůbec nezohledňuje místní podmínky v dané obci a její finanční možnosti," tvrdí Pavel Drahovzal ze Svazu měst a obcí. Samosprávy nechtějí, aby všechny obce musely zavést sběrny na tříděný odpad jako je papír, plast nebo sklo. "Nehledě na to, že v současnosti na obce doléhá problém s odbytem vytříděných složek. Pokud se to direktivně nařídí, tak reálně hrozí, že se vytříděné složky budou v obcích hromadit," soudí Drahovzal.

Ministerstvo životního prostředí se brání a tvrdí, že povinnost dát do každé obce kontejnery na tříděný odpad, je zlepšení služeb občanům. "Rozumíme tomu, že se Svaz měst a obcí brání této povinnosti. Jde o to, aby lidé dostali šanci zmíněné komodity, včetně bioodpadu, třídit," řekl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Obce kritizují i nápad rozdělit poplatek za svoz komunálního odpadu na paušál 250 korun a částku závislou na množství odpadu do výše 750 korun. Naopak trvají na navýšení poplatku až na 1250 korun, jak se dohodly s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL). Tento plán by totiž obcím prý pomohl z těžké finanční situace, kdy často musí za odvoz tříděného odpadu platit nemalé finanční částky.

Martin Bursík

Svazu se také nelíbí povinnost vybírat poplatky od lidí podle toho kolik vytřídí odpadů. "Je to technicky a administrativně náročné a řekl bych neaplikovatelné, aby se měřilo podle hmotnosti odpadu. Čtyřicet procent domácností žije v sídlištích a nikdo nezváží, kolik kdo vhodil do velkoobjemových kontejnerů," soudí Drahovzal. Zařídit to je ale podle ministerstva jednoduchá věc. "Zajistit to lze různými cestami - účtovat podle velikosti popelnice, frekvence svozu či při využití tzv. pytlového svozu," popisuje Kašpar.

Obce upozorňují i na návrh ministra Bursíka, který chce zakázat igelitky zdarma. "Jde to sice mimo města a obce, ale zaráží nás, že ministerstvo řeší takovou "banalitu"," říká Drahovzal. Podle Svazu měst a obcí jsou tři miliardy kusů sáčků a igelitek tak málo, že jsou v celkovém objemu odpadu jen "mizivé procento". "Uznává to i ministerstvo a podle nás není tato věc natolik zásadní, aby se musela řešit," uzavírá Drahovzal.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat