Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
130 let

Lidovky.cz

Bush chce dočasně snížit daně

Česko

Americký prezident představil plán, který má zabránit hrozící recesi americké ekonomiky

WASHINGTON Americký prezident George W. Bush představil v pátek Kongresu plán, který by podle něj měl ozdravit americkou ekonomiku. Ještě letos chce prosadit snížení daní a další kroky, které mají ušetřit občanům USA a firmám až sto padesát miliard dolarů.

Bush prohlásil, že Spojené státy čelí nebezpečí ekonomické recese. Jeho poradci přesto stále předpokládají růst, i když mnohem nižší než dosud. Ozdravení ekonomiky v prezidentově podání zahrnuje především snížení daní pro rodiny a pobídky, které by měly firmám umožnit nové investice. Bílý dům tvrdí, že navrhovaná opatření mají vytvořit půl milionu nových pracovních míst. „Tento růstový balíček je nutné postavit na snížení daní zasahujícím široké vrstvy obyvatelstva, které přímo ovlivní ekonomický růst. Ne na přímých podporách, které by neúčinkovaly na naši ekonomiku okamžitě,“ řekl Bush.

Americký trh s nemovitostmi loni zažil rekordní pokles a po problémech, které zažily největší banky, začali ekonomové mluvit o nebezpečí recese. Opatření, která Bushova administrativa navrhuje, by měla pomoci dlužníkům splácet hypotéky. Daňové úlevy firmám pak podle Bushe umožní společnostem více investovat a vytvářet nová pracovní místa.

Ministr financí Henry Paulson prohlásil, že se pomocí představených návrhů nalije do americké ekonomiky 140 až 150 miliard dolarů, což je asi jedno procento amerického HDP. Bush se nyní musí domluvit s Kongresem, který ovládají demokraté. Ačkoli obě strany souhlasí s tím, že podpora ekonomiky je nutná, stále se neshodnou na detailech.

Rychlejší odpisy pro firmy V diskusi mezi prezidentem a Kongresem se objevil i návrh na snížení daňových pásem a vrácení daní v podobě „slevy na dani“. Zákonodárci také zvažují návrh, podle kterého by si firmy mohly odepsat okamžitě padesát procent z nových investic. Demokrati chtějí ale ještě nabídnout finanční pomoc státům a rozšířit podporu v nezaměstnanosti na více než šestadvacet týdnů, které většina států nabízí, a více prostředků získat i pro program stravenek, které státy nezaměstnaným vyplácejí.

Ekonomická politika Bushovy administrativy byla důvodem sporů zákonodárců z obou stran celý minulý rok. Nyní mluví demokraté i republikáni o nutnosti společného postupu. „Mám stejný pohled jako prezident. Je nutná rychlá akce z obou stran, která posílí naši ekonomiku,“ řekl šéf demokratů v Senátu Harry Reid. „Souhlasím také s tím, že se musíme soustředit na dočasné a efektivní kroky.“

K Bushovým krokům se vyjádřili i prezidentští kandidáti. Senátorka Hillary Clintonová má svůj plán, jak pomoci chudším lidem a střední třídě. Bushovy kroky podle ní rodinám, které žijí od výplaty k výplatě, příliš nepomohou. Naopak republikánský senátor John McCain prohlásil, že se mu příliš nelíbí demokratické návrhy, především finanční podpory. „Chtěl bych vědět, odkud ty peníze půjdou,“ řekl McCain. Sám stejně jako prezident navrhuje snížení firemních daní a investiční pobídky formou slevy na daních.

Autor: