Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bush: „Nastal správný čas pro mír“

Česko

Izrael musí být připraven ukončit okupaci. Palestinci se zase musejí vypořádat s teroristy, zdůraznil Bush.

ANNAPOLIS/PRAHA Sedm let po neúspěchu jednání v Camp Davidu obnoví Izraelci a Palestinci mírové rozhovory. Zahájeny budou už 12. prosince a uzavřeny by měly být do konce příštího roku. Na úvod včerejší mírové konference v Annapolisu to v emotivním projevu oznámil americký prezident George W. Bush. Oba tábory se také na poslední chvíli shodly na společné deklaraci.

„Nyní nastal ten správný čas, protože se právě odehrává bitva o budoucnost Blízkého východu, v níž nesmí zvítězit extremisté,“ prohlásil Bush.

Dosažení míru ale podle Bushe nebude jednoduché - jinak by se tak prý už stalo dříve. Americký prezident, po jehož boku stáli izraelský premiér Ehud Olmert a palestinský prezident Mahmúd Abbás, vyzval židovský stát k odstranění ilegálních osad z okupovaného západního břehu Jordánu a zastavení rozšiřování již existujících osad. Izraelští vůdci „musí být připraveni k ukončení okupace, která začala v roce 1967“. Palestince zase Bush vyzval k likvidaci teroristických skupin.

Samotná deklarace, kterou podepsali vyjednávači obou stran, je spíše symbolickým prohlášením. Izraelci a Palestinci v ní vyjadřují „odhodlání ukončit krveprolévání, utrpení a desetiletí trvající konflikt mezi oběma národy“. Zavazují se také k zahájení bilaterálních mírových rozhovorů, které by měly „bez výjimky“ vyřešit všechna sporná témata - tedy i otázku Jeruzaléma, návratu palestinských uprchlíků a vytyčení nových hranic Izraele i Palestiny.

Týmy vedené šéfkou izraelské diplomacie Cipi Livniovou a bývalým palestinským premiérem Ahmadem Kurájou se shodly také na pokračujících schůzkách na nejvyšší úrovni (tedy Abbás-Olmert) každé dva týdny. Obě strany jsou rovněž odhodlány plnit své závazky z takzvané „Cestovní mapy“, na což by měly dohlížet Spojené státy.

Palestinský prezident včera uvedl, že jde o „příležitost pro mír, jaká se už nebude opakovat“. V podobném duchu mluvil i těsně před začátkem konference saúdskoarabský ministr zahraničí Saúd al Fajsal: „Pokud to není poslední šance, je to předzvěst konce jednoho kurzu a začátek jiného, znepokojivého,“ prohlásil v rozhovoru pro americký týdeník Time.

Tady není divadlo

Přestože přijela delegace z Rijádu dojednávat mír, podat si ruku s představiteli Izraele Saúd al Fajsal už před příjezdem na konferenci odmítl. „Tady není divadlo. Nebudeme se fotit, jak si s někým podáváme ruce, a vytvářet před lidmi falešný dojem,“ uvedl ministr. Trval také na tom, že normalizace vztahů s Izraelem dosud není na pořadu dne.

Cesta k míru bude dlouhá i podle izraelského prezidenta: „Továrnu za den nepostavíte - a ani míru nedosáhnete za jediný den,“ prohlásil včera Šimon Peres, který konferenci sledoval z města Jeruham v Negevské poušti.

Na rozdíl od Perese, který doufá v úspěch jednání, ho mnozí považují za neštěstí. „Annapolis je strašná hrozba,“ citovala agentura AFP Pinhase Wallersteina, jednoho ze zakladatelů osadnického hnutí. V palestinských městech zase proti konferenci protestovaly tisíce stoupenců Hamásu, v Gaze prý dokonce 250 000 lidí. Radikální islámské hnutí včera konferenci označilo za ztrátu času.

***

„Továrnu za den nepostavíte -a ani míru nedosáhnete za jediný den.“

Autor:

Mohlo by vás zajímat