Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bývalý hejtman Jiří Zimola bude učit na VŠTE

Česko

  9:33
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) bude od nového akademického roku učit na Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) v Českých Budějovicích. Jihočeský zastupitel a radní města Nová Bystřice se k učitelské profesi vrací po 20 letech. V pondělí to řekl v tiskové zprávě oznámil Radek Šíma z kanceláře jihočeské hejtmanky.

Jiří Zimola na sjezdu ČSSD. foto:  Petr Topič, MAFRA

Zimola rezignoval v dubnu na funkci hejtmana po kauze s rekreačním domem v Lipně nad Vltavou, který pro něj nechal stavět šéf společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha. Hnutí ANO s opozičními zastupiteli navíc kritizovalo, že Bláha bere ročně odměny z představenstev nemocnic 7,3 milionu Kč. V květnu Zimolu vedení ČSSD škrtlo z kandidátky do parlamentních voleb.

„Nabídkou z VŠTE jsem byl velmi potěšen. Po letech se opět vracím ke svým učitelským kořenům, i když v tomto případě vyměním základní školu za vysokou,“ řekl Zimola, který věří, že zúročí své zkušenosti i při spolupráci VŠTE se zahraničními vysokými školami či výzkumnými ústavy.

Hejtmanka Stráská odstupuje z kandidátky ČSSD. Kvůli vyškrtnutí Zimoly

Podle domluvy s vedením školy by se měl zaměřit na veřejnou správu a regionální problematiku, kde podle vlastního vyjádření může nabídnout především praktické zkušenosti ze svého působení v čele kraje.

Kauzu kolem výstavby rekreačního domu na Lipně považuje za zpolitizovanou. „Nezávislý audit, který jsem nechal dobrovolně zpracovat, potvrdil, že k žádnému pochybení z mé strany nedošlo. Chata byla vystavěna za cenu obvyklou a všechny prostředky byly uhrazeny dle smluv a formou převodů na účet. Od počátku šlo jen o předvolební politický boj a já ho odmítl hrát,“ řekl Zimola.

Kvůli kauze kolem domu na Lipně a odměnám pro členy představenstev jihočeských nemocnic se rozpadla krajská koalice. Novou tvoří ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012. Zimola rezignoval na funkci hejtmana, v níž ho nahradila jeho bývalá náměstkyně Ivana Stráská (ČSSD).

Autor:

Mohlo by vás zajímat