Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Motol dementoval zprávu o úmrtí Jindřicha Forejta. Exministr Herman se za tweet omluvil

Jindřich Forejt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jindřich Forejt | foto: Lidové noviny

Praha Bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt byl přijat ve vážném stavu v pražské nemocnici v Motole po prodělané mrtvici. Podle informací deníku Blesk je v umělém spánku. Exministr kultury Daniel Herman v podvečer informoval o jeho úmrtí. Fakultní nemocnice Motol ale ve večerních hodinách tuto informaci popřela.

Bývalý šéf protokolu prezidentů Václava Klause a Miloše Zemana podle všeho nedávno prodělal také covid. „Minulý pátek říkal, že byl na testech a že mu vyšly tak, že podle protilátek ho už prodělal v minulosti. Do toho si stěžoval, že ho brní ruka a že v ní nic neudrží,“ citoval Blesk nejmenovaný zdroj. Záchranka ho měla odvézt už 20. února.

Podle nemocnice nepravdivou zprávu o Forejtově úmrtí zveřejnil v úterý v podvečer na Twitteru exministr kultury Herman, který se později za svůj tweet omluvil. „Z ČTK jsem se dozvěděl, že situace kolem pana Jindřicha Forejta je jiná. Můj předchozí tweet byl reakcí na zprávu, kterou jsem obdržel od společného známého. Chtěl jsem vyjádřit svou úctu před prahem Věčnosti. Za omyl se hluboce omlouvám a přeji panu Forejtovi uzdravení,“ uvedl na Twitteru.

Jako šéf protokolu měl být Forejt spíš osoba neviditelná, přesto se pravidelně objevoval na fotografiích z nejrůznějších oficiálních akcí obou prezidentů. Na Hradě skončil v prosinci 2016, a to kvůli videu z drogového večírku, které se objevilo v médiích. Jeho autencitita se dodnes nepotvrdila. Forejt však úplně nezmizel. Začal pracovat v Institutu Václava Klause. Na televizních obrazovkách se pak objevoval jako komentátor nejrůznějších ceremoniálů, včetně těch zahraničních. Mezi nimi například i svateb britské královské rodiny.

Puč na Hradě? Protokolář Jindřich Forejt (vlevo) nepůsobil při manipulaci se zbraní zběhlým dojmem, kancléř Vratislav Mynář (vpravo) znejistěl.
Prezident Miloš Zeman v Karviné na setkání s občany na Masarykově náměstí,...

Mnozí ho ale mohli potkat také na zámku v Konopišti, kde nějaký čas dělal průvodce. O Forejtovi se také často mluvilo jako o kandidátovi na velvyslanecký post ve Vatikánu, o který on sám velice stál. Přestože mu Zeman slíbil, že se o to zasadí, Forejt se velvyslancem nikdy nestal.

Zato bývalý prezident Václav Klaus za ním pevně stál i po aféře, která nakonec vyústila v jeho odchod z Hradu. Prohlásil, že to byl odchod vynucený a že ho velmi lidsky zasáhlo, jak se s Forejtem zacházelo.

Ve funkci hradního protokoláře nahradil Forejta nejdřív Miroslav Sklenář, nyní funkci zastává Vladimír Kruliš. 

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...