Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bývalý ředitel dotačního úřadu Kušnierz půjde na pět let do vězení

Někdejší šéf ROP Severozápad Petr Kušnierz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někdejší šéf ROP Severozápad Petr Kušnierz. | foto: ČTK

Bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz půjde za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele na pět let do vězení. Rozhodl o tom pražský vrchní soud. Zmírnil tak prvoinstanční verdikt ústeckého krajského soudu, který mu uložil trest 7,5 roku.

Kušnierz chtěl prostřednictvím tří kamarádů po žadatelích provize z přidělených dotací. Požadovali po nich minimálně 1,7 milionu korun a velkou část z toho skutečně převzali. Kušnierz od počátku jakoukoli vinu odmítal.

ČTĚTE TAKÉ:

Další tři obžalování - Václav Poláček, Roman Švec a Ukrajinec Vladislav Hleba dostali od odvolacího senátu tříleté podmíněné tresty se zkušební dobou pět let a třísettisícové pokuty. Prvoinstanční soud je přitom chtěl potrestat pětiletými tresty vězení. Tři žadatelé o dotace dostali podmíněné tresty od jednoho roku do dvou let.

Policie prošetřovala tři projekty - rodinný hotel pod Třebouňským kopcem na Karlovarsku s dotací asi 12 milionů korun, chomutovský Penzion Villa Mannesman s nepřidělenou dotací 15 milionů a rekonstrukci fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích.

Výběr hlavních událostí kolem stíhání Petra Kušnierze:

  • Rok 2011:

22. března - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl razii v sídle Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem, jehož šéfem byl Petr Kušnierz. Důvodem zásahu bylo podezření z korupce při výběru projektů a čerpání dotací.

24. března - Krajské zastupitelství oznámilo, že v kauze stíhá sedm lidí. Tři z nich byli obviněni z podplácení, čtyři z přijímání úplatku a jeden navíc i z vydírání. Pět obviněných, mimo jiné i Kušnierz, skončilo týž den ve vazbě. Kušnierz byl koncem března dočasně zbaven funkce.

25. března - Ministerstvo financí v souvislosti s případem pozastavilo programu Severozápad takzvanou certifikaci. To znamená, že ministerstvo do Bruselu neposílalo žádosti o proplacení proinvestovaných peněz.

17. srpna - Státní zastupitelství obžalovalo všech sedm lidí, kteří byli stíháni v kauze ROP Severozápad.

5. září - Kušnierz byl definitivně odvolán z ředitelské funkce.

14. prosince - Kušnierz poprvé stanul před soudem. Prohlásil, že je nevinný a že obžaloba proti němu nemá jediný přímý důkaz. Podle státního zástupce Kušnierz spolu s dalšími třemi lidmi údajně žádal desetiprocentní provize z evropských dotací. Podle spisu přijali nebo plánovali přijmout minimálně 2,8 milionu korun.

20. prosince - Novým ředitelem Úřadu Regionální rady Severozápad se stal Pavel Markvart.

  • Rok 2012:

23. ledna - Před soudem se četla emailová korespondence Kušnierze a jeho předchůdce ve funkci Petra Vráblíka. Vyplynulo z ní, že výběr Kušnierze do čela dotačního úřadu Severozápad mohl být zmanipulovaný, o čemž prý věděli i někteří politici, včetně bývalého hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce (ODS). Ten takové obvinění před soudem odmítl.

13. března - Kušnierz byl na základě rozhodnutí Vrchního soudu v Praze propuštěn z vazby.

4. června - Ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí pozastavily Regionální operační program Severozápad. Ministerstva uvedla mezi důvody pozastavení programu například policejní vyšetřování jeho bývalého ředitele Kušnierze.

29. června - Před soudem zazněly závěrečné řeči. Žalobce navrhl pro Kušnierze sedmiletý nepodmíněný trest.

3. července - Policie Kušnierze znovu zatkla. Spolu s ním byli zadrženi i další tři lidé, z nichž dva byli zaměstnanci ROP Severozápad. Všichni čtyři vyslechli obviněni z poškozování finančních zájmů EU a tři z nich navíc i ze zneužití pravomoci úřední osoby. Jedná se o jinou kauzu, než o které aktuálně rozhodl soud.

12. července - Ústecký soud uznal Kušnierze vinným z přijímání úplatků a vyměřil mu za to trest v délce 7,5 roku, pokutu 750.000 korun a pětiletý zákaz činnosti. Vinnými soud shledal i šest zbylých obžalovaných.

4. září - Policie při vyšetřování machinací s evropskými dotacemi zadržela Markvarta a také náměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudu (ČSSD). Ve vazbě byli oba muži až do konce října.

3. října - Média oznámila, že Petr Kušnierz je opět na svobodě, z vazby byl propuštěn kvůli uplynutí tříměsíční lhůty pro možné ovlivňování svědků.

3. prosince - Předsedou výboru Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad byl zvolen Petr Navrátil (ČSSD).

  • 2013:

17. ledna - Pražský vrchní soud rozhodl, že Kušnierz půjde za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele na pět let do vězení. Potvrdil mu pokutu 750 000 korun a zákaz činnosti. Jeho spoluobžalovaní, tři komplicové a tři žadatelé, dostali podmíněné tresty.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
INDIRECT PURCHASING MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 70 000 - 80 000 Kč