Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Bývalý šermíř Schmitt má krýt Orbánovi záda

Česko

V letech 1968 i 1972 získal zlaté medaile na olympiádě. Do strany Fidesz vstoupil Pál Schmitt teprve v roce 2003.

O sedm let později míří do prezidentského křesla.

BUDAPEŠŤ/PRAHA Díky vítězství v dubnových volbách získala strana Fidesz dvoutřetinovou většinu v parlamentu. Nyní si svou moc ještě posílí - již zítra totiž bude s největší pravděpodobností zvolen novým prezidentem země bývalý šermíř Pál Schmitt, vlivný člen této pravicové strany.

Opoziční socialisté nominovali do čela státu Andráse Balogha, historika a současného velvyslance v Thajsku. Ke zvolení prezidenta je potřeba dvoutřetinové většiny poslaneckých hlasů. Pokud by tento počet žádný z kandidátů nezískal, konalo by se druhé kolo. Vzhledem k převaze Fideszu v zákonodárném sboru je ale tento scénář nepravděpodobný. Osmašedesátiletý Pál Schmitt tak nahradí Lászla Sólyoma a stane se čtvrtým maďarským prezidentem od pádu komunismu v zemi. Vystřídání Sólyoma, u kterého se předpokládalo, že bude v prezidentském křesle ještě další funkční období, mnohé překvapilo. Podle analytiků je ale pro tuto změnu jednoduché vysvětlení. Pro maďarského premiéra Viktora Orbána byl totiž Sólyom příliš nezávislý. A vzhledem k tomu, jaké má Orbán plány, hodí se mu mít za prezidenta „svého“ člověka. „Dosazení jednoho z vůdců Fideszu do prezidentského křesla bude znamenat koncentraci veškeré výkonné moci v rukou strany,“ citovala agentura Bloomberg Magdalenu Polanovou, analytičku z Goldman Sachs Inc.

Výkonná moc je v Maďarsku z velké většiny v rukou vlády, role prezidenta je spíše reprezentativní. Hlava státu ale přece jen nějakou moc má - podepisuje zákony, vrací je zpátky parlamentu, odvolává a jmenuje šéfa Maďarské národní banky či soudce a velvyslance. A právě to se Viktoru Orbánovi hodí. Již dlouho se totiž snaží „zbavit“ guvernéra centrální banky Andráse Simora. Ten odmítl výzvy k rezignaci s tím, že „je jeho ústavní povinností setrvat do konce svého funkčního období, tedy do roku 2013“. Podle maďarského politologa Petera Kreka se Fidesz snaží celkově oslabit nezávislé instituce. „Pokud jde o systém brzd a vyvážení, prezident nemá velkou moc, nyní se ale kontrola z jeho strany ještě oslabí. Konflikty týkající se politických témat mezi prezidentem a vládou? K těm nyní opravdu docházet nebude,“ citovala Kreka agentura Reuters.

Pál Schmitt se v politice nepohybuje příliš dlouho. Nejdříve byl diplomatem - od roku 1993 devět let velvyslancem ve Španělsku a ve Švýcarsku. Do strany Fidesz vstoupil až v roce 2003 a hned se stal jejím místopředsedou. Většina Maďarů si ho ale stále pamatuje i jako úspěšného olympionika. Schmitt, který má za manželku gymnastku Katalin Makrayovou, totiž jako člen šermířského družstva získal dvě zlaté olympijské medaile. První v roce 1968 v Mexico City, druhou o čtyři roky později v Mnichově. A od roku 1990 také stojí v čele Maďarského olympijského výboru.

***

NOVÝ PREZIDENT

POLITIKA * Pál Schmitt působil v letech 1993 až 2002 jako velvyslanec ve Španělsku a ve Švýcarsku. * V roce 2003 vstoupil do tehdy opoziční strany Fidesz. Od roku 2004 byl europoslancem. Letos v dubnu byl zvolen poslancem maďarského parlamentu. SPORT * Jako člen maďarského šermířského družstva získal dvě zlaté olympijské medaile. První v roce 1968 v Mexico City, druhou o čtyři roky později v Mnichově.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...