6. listopadu 2013 19:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Část ČSSD chce zrušit usnesení, které vylučuje spolupráci s KSČM

Hejtman Miroslav Novák (vlevo) na volební konferenci ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtman Miroslav Novák (vlevo) na volební konferenci ČSSD. | foto: ČTK

OSTRAVA Moravskoslezští sociální demokraté požadují zrušení usnesení bohumínského sjezdu z roku 1995, které tehdy vyloučilo spolupráci ČSSD s extremistickými stranami včetně KSČM. Návrh na zrušení usnesení přijali v pondělí delegáti volební krajské konference v Havířově na Karvinsku, upozornil server Aktuálně.cz. Ve středu to potvrdil hejtman a nový krajský předseda Miroslav Novák a dodal, že návrh vzešel z okresní konference sociálních demokratů ve Frýdku-Místku.

Krajská konference pak podle Nováka tento návrh podpořila. "Většina členů považuje bohumínské usnesení za překonané v čase. Navíc je to věc, o níž musí rozhodnout sjezd, protože sjezd přijímal i samotné bohumínské usnesení," uvedl Novák s tím, že by se na sjezdu o tomto tématu mělo diskutovat.

Rozhodnutí je zastaralé

Novák však tvrdí, že návrh na změnu bohumínského usnesení automaticky neznamená, že se ČSSD uvolní ruce pro spolupráci s komunisty na vládní úrovni. Podle něj jde spíše o to, že rozhodnutí je zastaralé a jsou v něm jmenovány politické subjekty, které v současnosti už ani neexistují.

Novák se domnívá, že tak není vyloučeno, že by sjezd mohl například přijmout rozhodnutí, které nadále bude zakazovat spolupráci s komunisty, ale i s některými dalšími fungujícími stranami jako například Dělnickou stranou sociální spravedlnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

"Alespoň takto jsem to vnímal, když jsem pro usnesení hlasoval," řekl Novák, podle nějž návrh frýdecko-místeckých demokratů podpořila značná část delegátů krajské konference. Předseda strany Bohuslav Sobotka už v pondělí avizoval, že bude požadovat svolání mimořádného sjezdu, který by se podle něj mohl konat v únoru.

Moravskoslezský kraj patří k tradičním levicovým regionům. Sociální demokraté i komunisté se tady těší značné přízni voličů. Kraj, v jehož čele je hejtman Novák, nyní vedou komunisté a sociální demokraté. Obě strany spolupracují už druhé volební období. V minulosti byli komunisté i ve vedení města Ostravy. Po příchodu primátora Petra Kajnara ale dala ČSSD v posledních dvou volebních obdobích přednost spolupráci s pravicovou ODS.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!