Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Část ODS by véčkaře vyměnila za ČSSD

Česko

  22:03
PRAHA - Na Blažkově návrhu něco je, komentují někteří představitelé ODS slova svého místopředsedy o vyjednávání se sociální demokracií.

Tisková konference po jednání grémia ODS. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Ani pátečním dnem se řešení vládní krize nijak výrazně nepřiblížilo. Posun nepřineslo ani jednání grémia ODS, ani zasedání poslaneckého klubu Věcí veřejných. Obě strany pouze potvrdily, že chtějí v koalici zůstat. Více se ale chtějí vyjádřit až po dalším jednání ve formátu K12, které je domluveno na pondělní večer.

Čtěte také:

Zatímco Věci veřejné bojují o udržení vládních postů, v ODS získávají na síle hlasy těch, kterým s véčkaři už dochází trpělivost. V pátečním deníku Právo to nejhlasitěji vyjádřil místopředseda ODS Pavel Blažek, když řekl, že by o příštím vládním uspořádání měla ODS a TOP 09 jednat nikoliv s Věcmi veřejnými, ale s ČSSD.

"Myslím, že nastala doba, kdy demokratické strany, které jsou podle mého nejhlubšího přesvědčení ve sněmovně pouze tři, ODS, TOP 09 a ČSSD, musí komunikovat o vzniklé situaci," řekl Blažek Právu.

VV si prý klade nehorázné podmínky
Návrh Pavla Blažka, který odmítla TOP 09 i ČSSD, podporují i někteří představitelé výkonné rady ODS. Například pražská radní Aleksandra Udženija. "Blažkův názor je nabíledni, řekl to na plnou pusu. Teď by si měli všichni představitelé politické scény kromě komunistů sednout za jeden stůl a vyjednávat, co se má udělat k zabránění předčasných voleb. Nějak se k tomu postavit musí i ČSSD," řekla LN Udženija.

Tisková konference po jednání grémia ODS.

 "Já si teď vůbec nedokážu další spolupráci s Věcmi veřejnými představit. Podle praktik, které podle všeho provozují, i podle nehorázných podmínek, které si kladou," dodala pražská radní.

S VV se už nepočítají
I poslanec za jihomoravský kraj Walter Bartoš připouští, že na Blažkově návrhu něco je. "Je to varianta, ke které se nestavím zamítavě. Hlavně s ohledem na reformy zdravotnictví, důchodů a školství. To jsou záležitosti, které musí přežít déle než jedno volební období. VV zřejmě už v příští vládě nebudou, je potřeba bavit se i s ČSSD," míní Bartoš.

Přehledná infografika

Páteční narychlo svolané zasedání grémia ODS v Kramářově vile nicméně potvrdilo to, co premiér Petr Nečas nazval "institucionálním řešením". Podle nejužšího vedení ODS je třeba pokusit se najít cestu z krize v současném trojkoaličním uspořádání.

Rozhodnutí grémia ODS má podporu regionů. "Petr Nečas má od nás maximální podporu ve snaze udržet trojkoaliční vládu, samozřejmě s výraznými personálními obměnami," řekl LN šéf jihočeské ODS Martin Kuba a totožný hlas zní i z ústecké ODS.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat