19. května 2017 19:46, aktualizováno  20:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Část Plzeňského a Karlovarského kraje zasáhnou velmi silné bouřky s třícentimetrovými kroupami

Bouřka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouřka (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Část Plzeňského a Karlovarského kraje zasáhnou v pátek večer velmi silné bouřky s až třícentimetrovými kroupami. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Mohou se objevit i přívalové deště a nárazový vítr. Již dříve sdělil ústav, že bouřky hrozí i v dalších regionech v západních Čechách.

V pátek dopoledne vydal ČHMÚ výstrahu před bouřkami s nízkým stupněm nebezpečí pro Plzeňský a Karlovarský kraj a části Středočeského, Ústeckého a Jihočeského kraje, platnou do soboty 02:00. Před 19:00 ústav zvýšil stupeň nebezpečí na vysoký pro Karlovarský kraj a Domažlicko a Tachovsko v Plzeňském kraji.

Tropickou třicítku teploty v Česku nepřekonaly, na několika místech bylo přes 29 stupňů. Nejtepleji bylo v Řeži u Prahy, kde naměřili 29,4 stupně.

„Z Bavorska postupuje směrem k severu na naše území velmi silná bouřka, ve které se vyskytuje krupobití s kroupami o velikosti až tři centimetry. Bouřka zasáhne okresy Domažlice a Tachov a při svém postupu k severu postihne i okresy v Karlovarském kraji,“ popsali aktuální situaci večer pracovníci ČHMÚ.

Zároveň se podle nich budou tvořit v Karlovarském a Plzeňském kraji další silné bouřky, které mohou doprovázet nárazy větru a přívalový déšť. V souvislosti s bouřkami může podle meteorologů hrozit rozvodnění menších toků, zatopení sklepů či podemletí silnic a také pády větví. Lidé by měli kvůli větru upevnit předměty volně položené venku, třeba zahradní nábytek. Bouřky budou během noci na sobotu slábnout.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz