Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čech mi loni chytil penaltu

Česko

Zdá se, že na co Ondřej Hejma (57) sáhne, to se mu daří. Zpěvák (frontman skupiny Žlutý pes), skladatel, překladatel, tlumočník, novinář a moderátor. Vzdělaný muž, který umí plynule i čínsky, má rád také sport a fotbal zvlášť.

„Odmalička jsem byl sparťan,“ hlásí, ale hned vysvětluje podstatu své přízně k letenskému týmu.

„Rozhodně nešlo o rodinnou tradici. Od útlého dětství jsem četl řeckou mytologii, třeba Vojtěcha Zamarovského. A právě díky jeho knihám jsem se stal sparťanem. Jméno Sparta mě tehdy chytilo a já šel do toho,“ vykládá se svým typickým zanícením.

„Jenže protože jsem bydlel v Dejvicích, začal jsem hrát fotbal za Duklu. Což byl strašlivej problém a předznamenal moji celoživotní schizofrenii...

Když jsem s aktivním fotbalem přestal, přešel jsem na ping-pong. Ale to sparťanství mi zůstalo dodnes.“

Hejma, muž, který před časem uváděl v televizi pořad Chcete být milionářem či v roli porotce účinkoval v první a třetí řadě soutěže Česko hledá Superstar, také již přes dvacet let spolupracuje s americkou agenturou AP. A právě i díky téhle práci asistoval u triumfu českých hokejistů na MS ve Vídni v roce 1996.

„Občas agentuře AP vypomáhám při sportovních akcích, dokonce jsem už prožil i mistrovství Evropy v plavání. A když máte psát třeba o skocích do vody, musíte se cosi naučit třeba i o trojných vrutech schylmo... Panečku, to je pak hodně dobrý jazykový cvičení.“

Ale zpět k fotbalu. Hejmu pojí přátelství kupříkladu s Vladimírem Šmicrem nebo Antonínem Panenkou, zná se ale dobře i s Petrem Čechem.

„Když pár kluků z Chelsea před rokem přijelo do Prahy, na Náměstí republiky jsem jim zpíval,“ vzpomíná. „A protože Chelsea hraje v modrých dresech, na řadu přišla i Modrá je dobrá. No, a při té příležitosti jsem si na Petra kopnul penaltu.“ Úspěšně, neúspěšně?

„V kovbojsých botách jsem mu poslal míč k levý tyči, ale chytil to. Příště bych mu to šoupl na druhou stranu... Tehdy tu byl i John Terry, k penaltě se ale nějak neměl. A jak jsme nedávno při finále Ligy mistrů viděli, tahle promarněná zkušenost se mu asi vymstila...“ Se Švýcarskem to vidím 0:0 Hejma prožije střetnutí se Švýcarskem na Staroměstském náměstí v Praze, kde bude se svojí kapelou hrát. „Tipuju 0:0, ale jak dopadneme na Euru, to fakt nevím. Můj kamarád Míra Bosák to vidí spíše černě, ale já mám takový pocit, že se to v našem mančaftu v poslední době obrací k lepšímu. Co se týče postupu, vidím to tak fifty fifty...“

***

SERIÁL LN KOMU FANDÍ CELEBRITY

Ondřej Hejma zpěvák a hudební skladatel

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat