Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Online reportáž

14:25
14:12
(14.50) V předchozích bojích zasažený tank rotného Hechta se povedlo opravit a uvést opět do chodu. Pokračuje v boji.
14:05
(14.20) První rota poutá nepřítele čelní palbou, průzkumná četa prvního praporu a četa samopalníků podporučíka Petrase obchvatem z boků proniká do nepřátelské obrany jižně od žitomirské „dálnice“. Četa samopalníků rotmistra Bražiny s nepřítelem úspěšně bojuje za pomoci plamenometů.
13:56
PŘES ŽELEZNICI. (14.15) První prapor postoupil 4,5 km od výchozího bodu, čímž byl splněn třetí postupný cíl. Branou do města se stává most „dálnice“ do nedalekého města Žitomir na západě od Kyjeva. Pod mostem vede úzkým zářezem železniční trať. Rokle vlastně tvoří druhý protitankový příkop, na který českoslovenští vojáci narazili. Úsek Němci brání sruby, na cíl vždy střílí 4 naráz. V prostoru se dále nacházejí tanky a protiletadlová děla.
13:49

NA HRANICI MĚSTA. Nepřítel ustoupil na okraj Kyjeva, při boji s československými jednotkami utrpěl těžké ztráty. Vážný zásah dostal tank rotného Hechta. Čechoslováky teď čeká boj ve městě.

  • Pohled na válkou zničený Kyjev.

    Pohled na válkou zničený Kyjev. / Autor: Wikipedia Reprofoto

13:44
SYRECKÁ KASÁRNA. Německé oddíly si našly skvělé střelecké pozice na střechách vysokých budov, kterým se říká syrecká kasárna. Do bojů zasahuje doprovodná baterie 45mm děl a protitanková baterie, vyzbrojená kanоny ráže 76 mm. Nepřítel podle hlášení utrpěl těžké ztráty. Tanková posádka ppor. Lumíra Pisarského ničí samohybné dělo. Čechoslováci si nárokují zničení 6 pevnůstek, 2 pozorovatelen a asi deseti kulometných hnízd.
13:37
PŘES PŘÍKOP. (14.00) Rota středních tanků (Tesaříkovy lehké tanky se přes příkop dostaly o něco později) se samopalníky bojuje o výšiny severně od usedlostí Volejkovo a Děchťari.
13:30
BOJ. Českoslovenští tankisté zneškodnili několik kulometných hnízd a zničili jednu dělostřeleckou baterii. 1. prapor, podporovaný tanky, postoupil o 3,5 km. 2. prapor se opozdil, protože sovětské jednotky dále vlevo postupovaly příliš pomalu a prapor musel celé levé křídlo jistit sám.
13:26
ZÁSAH. Buršíkův velitelský tank inkasuje zásah. Projektil ale stroj nepoškodil a posádka pokračuje v boji. Tank desátníka Vávry najíždí na minu v poli před protitankovým příkopem. Výbuch roztrhne pás, ale posádka vyleze ze stroje a opraví jej.
13:20
PRVNÍ PŘEKÁŽKA. Rota středních tanků dosáhla protitankového příkopu a minového pole západně od čtvrti Priorka. Pod silnou palbou se ženistům podařilo rozbít okraje překážky a zničit miny. Tanky se přes příkop, který měl zastavit jejich postup, dostávají. V tomto okamžiku se k tankistům a samopalníkům opět připojují pěšáci. Hlavní síly pěchoty se totiž kvůli těžkému terénu a palbě nepřítele zdržely.
13:15
SOVĚTSKÉ ZDRŽENÍ. Hned na začátku útoku se sovětský pluk vlevo dostává pod silnou palbu. Pěšáci zalehnou a odkryjí tak bok postupujících Čechoslováků. „To je první krizový okamžik operace,“ říká badatel Milan Kopecký. Krize na levém křídle trvá několik desítek minut.
13:10
ZAČÁTEK ve 13.10. 1. čs brigáda po zpoždění začíná útok za podpory brigádního dělostřelectva a tanků. Středem postupují pěšáci. Na pravém křídle se pohybují střední tanky T-34 pod velením Josefa Buršíka, na levém pak devět lehkých tanků Richarda Tesaříka. Desátý stroj T-70 je v opravně. Tanky doprovází samopalníci Antonína Sochora.
13:04
SOUSEDÉ. Jednotka se připravila v boji u budovy dětského sanatoria. Napravo od Čechoslováků vyrazila 136. střelecká divize Rudé armády, vlevo pak 931. střelecký pluk.
12:59
DEN D 5. listopad. 9.00 Útok čs. brigády měl začít hned ráno, posunul se však na 12.30 místního času. Vojáci měli postupně dobýt pět cílů a postoupit o 11 kilometrů. 1. československá samostatná brigáda dostala na starost úsek široký dva kilometry.
12:57

NA SPRÁVNÉM MÍSTĚ. Sověti nejprve plánovali dobýt ukrajinské hlavní město z předmostí jižně od Kyjeva. Ale operace se nedařila. Proto se těžiště útoku přesunulo na ljutěžské předmostí. A Čechoslováci se tak dostali do jeho centra.

  • Sovětský plán útoku na Kyjev.

    Sovětský plán útoku na Kyjev. / Autor: Wikipedia Reprofoto

12:45
ÚTOK NA KYJEV. Dobytí města, u kterého na začátku války sovětské velení nechalo obklíčit stovky tisíc svých vojáků, začíná 3. listopadu. Z československých vojáků se začátku akce účastní dělostřelci. Ze svých houfnic vystřelí 3500 nábojů. Zbytek brigády zatím tvoří zálohu 38. armády.
12:39

PŘES DNĚPR. 23. října je už celá československá brigáda na pravém břehu Dněpru na ljutěžském předmostí. Sovětské velení se chystá osvobodit hlavní město Ukrajiny. A Čechoslovákům má v operaci připadnout důležitá role.

  • Sovětší vojáci překračují Dněpr.

    Sovětší vojáci překračují Dněpr. / Autor: Wikipedia Reprofoto

12:36
PRVNÍ ZTRÁTY. 2. října 1943 Nekrytý vlak převážející část československé brigády zasáhly dva letouny Luftwaffe. Souprava uvázla bez pohybu na trati u vesnice Jaachnovšči po předchozích náletech. Následky útoku: 54 mrtvých a 54 raněných.
12:30
LEŠANSKÝ EXPONÁT. Československá jednotka během bojů u Kyjeva o několik středních tanků přišla a jako náhradu dostala dva tanky nové. Jeden z nich, s novým nápisem Lidice, bojoval na Dukle. V září 1944 byl těžce poškozen u kóty 534. Dnes je ve sbírkách Vojenského historického ústavu (v současné době stroj prochází generální opravou – pozn. red.). „Původní Lidice se také objevily na Dukle. Ale už s nápisem Žižka. Dá se to poznat podle čísla na věži – 409. Žižka byl zničen 1. října 1944. Byl to vlastně jediný tank T-34/76, který ve výzbroji vydržel od Kyjeva až k Dukle,“ vysvětluje badatel Milan Kopecký, který o tažení československých vojáků na východní frontě napsal několik publikací.
12:27

LIDICE. Tank, kterému velel Miroslav Hecht, dostal jméno vesnice nedaleko Kladna vypálené v roce 1942. Represivní složky třetí říše tam zastřelily všechny muže; ženy a děti poslaly do koncentračních táborů. Byla to odplata za úspěšný útok na Reinharda Heydricha, který provedli českoslovenští parašutisté Gabčík a Kubiš.

  • Tank T-34

    Tank T-34 / Autor: Zdroj: VÚA-VHA