Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeká mě přechodová sezona

Česko

říká Jan Kopecký, který místo startů v mistrovství světa bude testovat vznikající auto

PRAHA Ještě začátkem prosince Jan Kopecký (25) s navigátorem Filipem Schovánkem bojovali na trati Britské rallye o body do mistrovství světa v automobilových soutěžích. V barvách rodinného Czech Rally Teamu Kopecký obsadili dvanáctou příčku, ale to byla vlastně labutí píseň za účinkováním východočeské posádky ve světovém šampionátu. Vůz Škoda Fabia WRC už by v další sezoně nemohl konkurovat modernějším speciálům.

* LN Letos jste startovali v jedenácti soutěžích MS, získali jste deset bodů a obsadili dvanáctou příčku. Uspokojilo vás to?

Věděli jsme, že vzhledem ke stárnoucí technice bude letošní sezona složitější než ta předcházející, ale myslím, že jsme obstáli. Je to naše nejúspěšnější sezona a moc děkujeme fanouškům za podporu.

* LN Jakého výsledku si v letošním roce nejvíce vážíte?

Bylo to páté místo z Německa. Všechno nám vycházelo. Víc jsme nemohli dokázat, vždyť před námi skončili jen hvězdy jako Loeb, Grönholm, Hirvonen a Duval.

* LN Jak se bude dál odvíjet vaše kariéra?

Vedou se jednání, ale zatím není ohledně příštího roku nic konkrétního dohodnuto.

* LN Jak dalece vás tato situace znepokojuje?

Jsme trochu smutní, že opouštíme atraktivní skupinu vozů WRC a jdeme do neznáma. Dál ale chceme spolupracovat se Škodovkou. Není tajemství, že továrna staví nové auto, doufáme, že se jim povede a už se na něj těšíme.

* LN Kdy se dá mladoboleslavský vůz kategorie S2000 očekávat?

Nějaký čas to trvat bude, ale testy přijdou mnohem dřív. Budu moc rád, že budu stát u vývoje auta.

* LN Nebude vám od ledna chybět pravidelný rytmus soutěží?

Bude to přechodový rok, ale doufám, že nějaké soutěže pojedu. Určitý program se připravuje, se závodním autem nemůžu ztratit kontakt.

* LN Měl jste už možnost nějaký vůz S2000 poznat?

V žádném jsem neseděl, ale viděl jsem je jet při šampionátu IRC na Barum rallye, kde jsem se byl podívat jako divák. Myslím, že to bude pěkné závodění.

* LN Dá se říci, v čem je hlavní rozdíl mezi vozy WRC a S2000?

Oba mají pohon na čtyři kola. Hlavní rozdíl je v tom, že „wéercéčko“ má motor s turbodmychadlem, což zvyšuje jeho výkon, a auto S2000 je vybaveno atmosférickým agregátem. Také elektronika není tak rozvinutá jako ve WRC. Třeba řazení je mechanické. Myslím, že to je další cesta rallye, protože kvůli drahým WRC nemůže v šampionátu jezdit spousta dobrých pilotů.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Mohlo by vás zajímat