Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zbytek obchodů, trhů a vybrané služby chce vláda uvolnit od 3. května. Připravila šest balíčků

Zleva ministr školství Robert Plaga a vicepremiér Karel Havlíček na tiskové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva ministr školství Robert Plaga a vicepremiér Karel Havlíček na tiskové... | foto: ČTK

PRAHA  Vláda odpoledne na mimořádném zasedání jednala o plánu, podle něhož by mělo dojít k dalšímu rozvolňování v obchodech a službách. Schválila, že zbytek obchodů, trhů a vybrané služby vláda za pokračující příznivé epidemické situace uvolní od 3. května, uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Zbytek obchodů, trhů a vybrané služby vláda za pokračující příznivé epidemické situace uvolní od 3. května. Schválila to ve čtvrtek, uvedl na Twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Vybrané služby spojené s péčí o tělo, péčí o zvířata nebo lázeňskou zdravotní péčí budou moci znovu začít podle Havlíčka fungovat za přísných hygienických pravidel. Havlíček doplnil, že vláda současně pokračuje v uvolňování školek a škol.

Pro rozvolňování vláda podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka připravila šest balíčků. Určující bude počet nakažených. Uvolnění bude upřesňovat vždy v pondělí, ve čtvrtek ho bude potvrzovat. Havlíček to řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání kabinetu. Klíčovým faktorem bude podle Havlíčka počet nakažených za posledních sedm dnů na 100 tisíc obyvatel. Potřeba je podle něj dosáhnout hodnoty 100 na 100 tisíc obyvatel. Nyní počet podle něj činí 177.

Rozhodující budou čtvrtky

Vláda proto bude vždy v pondělí upřesňovat konkrétní pravidla pro rozvolňování na příští týden, ve čtvrtek pak na základě aktuálních epidemiologických dat určí, zda opravdu může restrikce uvolnit. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) doplnil, že to neznamená, že každý týden se bude nutně uvolňovat.

Balíček 1 se týkal uvolnění z minulého týdne, kdy mohly znovu začít fungovat obchody s dětským oblečením a obuví, papírnictví, služby jako zámečnictví či čistírny. Zoologické a botanické zahrady mohly otevřít venkovní prostory.

Balíček 2 se týká rozvolnění k 3. květnu, kdy budou moci otevřít vybrané služby spojené s péčí o tělo, péčí o zvířata nebo lázeňskou zdravotní péčí. Pokud bude celostátní počet nakažených nižší než 100 na 100 tisíc obyvatel budou moci otevřít zbylé obchody a venkovní trhy. V krajích, kde bude počet infikovaných pod 100, budou moci začít fungovat galerie, muzea a památky bez skupinových prohlídek.

Další balíčky budou záviset na počtu nakažených. Ve třetí fázi by se mohly otevřít další služby, na svatbách a pohřbech by mohlo být 30 účastníků. Ve čtvrtém balíčku by mohly začít fungovat zahrádky restaurací, hotely a penziony na 25 procent kapacity. Za přísných podmínek by lidé znovu mohli i do vnitřních sportovišť.

V krajích, ve kterých nebudou počty nově nakažených více než 100 osob na 100 tisíc obyvatel, se od 3. května otevřou také muzea, galerie a památky. Nebudou se ale konat skupinové prohlídky.

Sport zmiňuje tabulka ve čtvrtém balíčku pro situaci s méně než 75 případy na 100 tisíc lidí. Počítá zde se sportováním v maximálně 20 lidech, ale pouze ve venkovních prostorách. Tabulka také zmiňuje možnost sportu „uvnitř v režimu 1:1 s testem“ a „sport s diváky s omezením a hygienickým epidemických režimem“. Ministři by měli podrobnosti doplňovat průběžně a zejména v době, až budou jednotlivé balíčky aktuální.

V pátém balíčku počítá vláda s otevřením bazénů, saun a wellness zařízení pro návštěvníky s negativním testem a současným dodržováním omezení a hygienických pravidel. Totéž se týká i sportování uvnitř. Pravidla by měla platit od doby, kdy bude méně než 50 případů na 100 tisíc obyvatel.

V šestém balíčku pro dobu s méně než 25 případy na 100 tisíc obyvatel, hovoří kabinet zatím pouze o tom, že opatření budou upřesněna.

V pondělí se otevřou školky ve třech regionech

Od pondělí 26. dubna budou moct otevřít mateřské školy v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji. Děti tam budou moci chodit bez roušek a bez testů, uvedl po jednání vlády ministr školství Robert Plaga (za ANO). V ostatních regionech budou nadále školky moci navštěvovat pouze předškoláci za přísnějších hygienických pravidel.

V pondělí pak bude vláda rozhodovat o otevření druhých stupňů základních škol rotačně od 3. května pro tyto tři kraje s nejnižším počtem nakažených koronavirem, doplnil ministr.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...