Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Strážníci vyhnali děti i snowboardisty z Petřína, sáňkovala tam celá školka. Vyhlášku změníme, reagoval Hřib

PRAHA Ani metropoli se nevyhnulo sněžení a Pražané toho neváhali využít. Zatímco v pondělí běžkaři vyrazili na Karlův most, v úterý se centrem zimních radovánek stal Petřín, kde bobovala například celá školka. Několik lidí dorazilo také na snowboardu. Zasáhnout museli vzhledem k nedodržování vyhlášky městští policisté. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je vyhánění dětí ze svahu nesmysl a vyhlášku Praha zreviduje.

V Petřínských sadech v blízkosti sochy Jana Nerudy sáňkovaly pod dohledem dospělých děti ze školky, čímž podle strážníka došlo k porušení magistrátní vyhlášky o ochraně veřejné zeleně a také vládních nařízení.

Děti museli své radovánky ukončit.
Scenérie v Petřínských sadech.

„Chování na veřejné zeleni je v Praze upraveno vyhláškou města. V ní je uvedeno, že v zeleni, která je součástí zahrad a parků, je mimo jiné zakázáno lyžovat, sáňkovat a jezdit na snowboardu,“ uvedla pro iDnes.cz mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Městští policisté podle ní řeší porušení vyhlášky zatím domluvou. Ostatně v klidu se vše událo také v popisovaném případu. Lidem ale hrozí až desetitisícová pokuta. „Co se týká zmíněného sáňkování nebo bobování, tak například vůči dětem do 15 let není možné uplatňovat žádný postih,“ doplnila Seifertová.

Vyhláška přitom v parcích nezakazuje jen zimní aktivity, ale také například rozdělávání ohně, ale i jízdu na kole či stanování. Jmenovitě okolo Petřína jde podle iDnes.cz o oblasti Nebozízku, Seminářské, Lobkovické, Strahovské zahrady nebo v Růžovém sadě.

Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba však bude muset dojít k její revizi. „Ukázalo se, že existuje jakási 20 let stará městská vyhláška, která zakazuje lyžování nebo sáňkování na určitých místech našeho města, a to například v některých částech Petřína. Ale vůbec nechápu, jak to tenkrát mohl v této podobě někdo schválit. Musíme se na to podívat,“ uvedl Hřib s tím, že  hroudu sněhu lze zdolat i na Staroměstském náměstí, což doplnil také fotografií. 

„Vyhánění dětí ze svahu je nesmysl. Pobyt na čerstvém vzduchu nejen s dětmi je zdravý a zlepšuje náladu,“ konstatoval primátor. 

Pražský primátor Zdeněk Hřib na Staroměstském náměstí.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...