Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po stopách Gorily v Praze. Kreténi, ulevil si šéf Penty Dospiva

Česko

  15:01aktualizováno  16:31
PRAHA - Slovenská Gorila se přestěhovala do Prahy. Alespoň to ukazují černé šlápoty, které se v noci na čtvrtek objevily před sídlem společnosti Penta v centru Prahy. A nejen tady. Od domu známé investiční společnosti totiž vedou do dvou luxusních podniků.

Sídlo Penty v ulici Na Příkopě v Praze foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Jelikož můžeme vyloučit, že stopy na pražské dlažbě zanechala opravdová gorila, je otázkou, kdo za šlápotami stojí. O autorovi stop by více rádi věděli policisté i šéf společnosti Penta Marek Dospiva. Právě společnost Penta je totiž hlavním aktérem slovenské politické kauzy s názvem Gorila, která je plná odposlechů, korupce a styků politiků se špičkami byznysu.  

ČTĚTE TAKÉ:

Černé stopy od pražského sídla Penty v ulici Na Příkopě vyšlapují dvěma směry: Havířskou ulicí prošla Gorila kolem Stavovského divadla do Železné ulice. Na Staroměstském náměstí se šlápoty ztrácejí, ale jen na chvíli. První gorilí procházka pokračuje Pařížskou ulicí před luxusní podnik Barock, známý tím, že si v něm dávají dostaveníčko pražští kmotři. Zde končí.

Stopy gorily před sídlem Penty v ulici Na Příkopě v Praze

Stopy gorily před sídlem Penty v ulici Na Příkopě v Praze


Druhým směrem stopy od Penty míří na Václavské náměstí, kde Gorila “zalezla“ do secesní budovy hotelu Evropa. Podle recepční a provozního ještě ve středu na chodníku stopy nebyly. “Nejdřív jsme mysleli, že to je nějaká reklama, my s tím nic společného nemáme,“ řekli reportérovi serveru Lidovky.cz. O případ se prý již zajímá policie. “Byli tu a ptali se, jestli s tím máme něco společného,“ krčí rameny na recepci.


Zvětšit mapu

Kilometr a půl po stopách Gorily. Podívejte se, kudy šla

Ve vrátnici budovy Penty o gorilí návštěvě zjevně vědí. “Jak víte, že vedou k nám? V sedm ráno tu ty stopy už byly, víc vám k tomu neřeknu,“ odbyl dotaz recepční. Jenže nejvyššímu vedení gorilí procházka zjevně leží v žaludku, na stopy se dokonce přijel podívat i samotný šéf Penty Marek Dospiva, jehož redaktor Lidovek.cz zahlédl. “Stopy gorily...to jsou kreténi,“ vztekal se v Havířské ulici kousek od sídla své společnosti krátce předtím, než zmizel v černé limuzíně.

Gorila nechala své stopy v pražské ulici Na Příkopě, před sídlem Penty.

Gorila nechala své stopy v pražské ulici Na Příkopě, před sídlem Penty.

Oficiálně však Penta událost komentuje s nadhledem. "Je na vkuse každého, zda to posoudí jako vydařenou, či nevydařenou recesi, víc k tomu nemáme co říct," reagoval na žádost o komentář mluvčí Martin Danko.

Kauza Gorila

Pro odkaz klikněte zde: SPIS GORILA

Spis odhaluje rozsáhlou korupci politiků a úředníků. Dokument zveřejněný na internetu obsahuje zejména odposlechy rozhovorů spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka s někdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem a tehdejší šéfkou slovenského Fondu národního majetku Bubeníkovou.

Odposlechy o korupci při privatizaci, ale i podplácení poslanců se podle dokumentů tajné služby uskutečnily za Dzurindovy druhé vlády, která byla po ztrátě většiny v parlamentu odkázaná na podporu nezávislých poslanců.

V odposlouchávaném bytě se s Haščákem údajně setkal i šéf opozičních sociálních demokratů a pozdější premiér Robert Fico. Jeho strana je přesto jasným favoritem na vítězství v letošních březnových předčasných volbách.

Spis Gorila
Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...