Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ceny ze Sevilly si odvážejí Třeštíková a Menzel

Česko

SEVILLA Ocenění za nejlepší dokumentární snímek získala o víkendu na filmovém festivalu ve španělské Seville Helena Třeštíková, porota sekce Eurodoc ocenila její snímek Marcela. „Velmi mě těší, že je příběh Marcely, který zachycuje ryze české prostředí, srozumitelný i za hranicemi České republiky,“ komentovala ocenění režisérka.

Už v pátek večer byl v rámci dne České republiky na filmovém festivalu 100% Europeo oceněn čestný host přehlídky, režisér Jiří Menzel. Česká republika byla letos zvanou zemí, proto festivalový program připomněl i další osobnost české kinematografie, předního tvůrce animovaných snímků Břetislava Pojara. Ten ale do Španělska nedorazil.

Sevillský festival byl zahájen 2. listopadu a v sekci Focus República Checa uvedl snímky Vratné lahve Jana Svěráka, Pravidla lži Roberta Sedláčka, Grandhotel Davida Ondříčka, ...a bude hůř Petra Nikolaeva, Jedné noci v jednom městě Jana Baleje, Indián a sestřička Dana Wlodarzyka a Hezké chvilky bez záruky Věry Chytilové. Do soutěže Eurodoc byl vybrán i snímek Lucie Králové.

V programu se objevila také tři starší díla Jiřího Menzela: Skřivánci na niti, Ostře sledované vlaky a Vesničko má středisková. V Seville byl uveden i jeho nejnovější film Obsluhoval jsem anglického krále. České zastoupení jsme měli i v mezinárodní porotě, v níž zasedla také umělecká ředitelka karlovarského festivalu Eva Zaoralová.

„Jsem rád. S překvapením jsem zjistil, že moje filmy, včetně těch starších, tu dobře znají - dělá mi to radost,“ komentoval Menzel cenu, kterou převzal. V Seville také vedl přednášku na univerzitě a absolvoval tiskovou konferenci ke svému aktuálnímu snímku Obsluhoval jsem anglického krále, jehož projekce byla podle něj očekávána s velkým zájmem.

Projekt Českého centra s názvem Španělský podzim s českým filmem zahrnuje spolupráci s šesti festivaly, třemi národními filmotékami a pěti uměleckými a kulturními centry. Zahájen byl už 28. září na přehlídce Animadrid, kde bylo uvedeno na 130 českých animovaných snímků, mnohé za účasti Jiřího Barty či Aurela Klimta.

Součástí projektu je i výstava československých filmových plakátů z let 1960 až 1989. Zahrnuje přes 80 děl známých českých výtvarníků, byla připravena v rámci filmového festivalu v Segovii a potrvá do konce roku.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat