Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejlepší evropský dokument? René

Kultura

  11:43
PRAHA - Časosběrný dokument René režisérky Heleny Třeštíkové získal prestižní cenu Evropské filmové akademie Prix Arte pro nejlepší evropský dokument.

Režisérka Helena Třeštíková s René Plášilem, hlavním protagonistou jejího celovečerního dokumentu René foto: ČTK

Film, který zachycuje dvacet let života člověka na okraji společnosti, je podle poroty časosběrným dokumentem mimořádné kvality. Vztah mezi hlavní postavou a tvůrkyní filmu fascinuje a vybízí k zamyšlení, uvedla porota.

Na cenu za dokument bylo nominováno deset filmů. Evropské filmové ceny budou předány na slavnostním ceremoniálu 6. prosince v Kodani.

"Jsem nadšena, dojata, vnímám v tom ocenění pro celou českou dokumentární tvorbu," řekla Třeštíková.

Třeštíková: Můj tip byl Občan Havel
V dokumentu René režisérka sledovala osudy nenapravitelného recidivisty a také osobitého spisovatele Reného Plášila. Jeho smutný osud na věčné pouti mezi vězením a krátkými pobyty na svobodě zaznamenávala dvě desetiletí. Kontroverzní hrdina dokonce v průběhu natáčení vykradl její byt. V době premiéry byl více než rok na svobodě.

Podle Třeštíkové bylo ještě před deseti lety nemyslitelné, aby se dokumenty promítaly v kinech. "Pro mě je tento nový trend pochopitelně příjemnou zprávou. Mám pocit, že je to trend velice pozitivní, zřejmě i celoevropský," řekla režisérka. Připustila, že tato část kinematografie nikdy nebude masovou záležitostí. "Ovšem kromě takových výjimek, jako Občan Havel," dodala.

Právě tento snímek režiséra Pavla Kouteckého, který po jeho tragické smrti dokončil Miroslav Janek, byl spolu s jejím projektem a dalšími osmi tituly rovněž nominován na Evropskou filmovou cenu. Jen do českých kin přilákal přes 160 tisíc diváků.

Třeštíková by přitom na ocenění tipovala právě tento snímek. "Jde totiž o zprávu z intimních míst vysoké politiky, kam se dokumentarista s kamerou jen tak nedostane. Když jsem se o nominacích dozvěděla, zdálo se mi, že v konfrontaci s touto jedinečností a unikátností nemám šanci. O to je pro mě tato cena překvapivější," dodala.

Další časosběrný dokument: Katka
Časosběrný dokument René, který vznikl v koprodukci společnosti Negativ, České televize a Heleny Třeštíkové za finanční podpory fondu kinematografie, měl světovou premiéru letos na festivalu v Karlových Varech. Pak byl představen na dalších mezinárodních přehlídkách. Do českých kin vstoupil v červenci.

Třeštíková právě dokončuje další ze svých časosběrných dokumentů nazvaný Katka. Dokončí tak trilogii, kterou načala snímky Marcela a René. "Jde o narkomanku, kterou jsem už na plátně představila ve filmu s názvem V pasti.

Pak jsme sledovali její další osudy," uvedla. Film by měla dokončit v průběhu příštího roku. Kdy se objeví v kinech, záleží podle ní na dohodě s producenty ze společnosti Negativ. "Právě této společnosti bych chtěla poděkovat, protože její zásluhou je, že se dokumenty objeví na plátně," dodala režisérka.

České dokumenty zažívají v současnosti neobyčejně příznivé období. Podle producenta Pavla Strnada ze společnosti Negativ se jen letos objeví v českých kinech 12 celovečerních domácích dokumentárních snímků. Česká filmová a televizní akademie poprvé udělí Českého lva za nejlepší dokumentární film.

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...